Takové pojištění podle něj mají například v Nizozemsku. „Je to dvousložkové pojištění. Skládá se z fixní části, která se lidem procentuálně strhává z platu podle výše jejich příjmu, a z nominální části. Tu si jednou za rok vyhlásí sama pojišťovna podle toho, kolik peněz zrovna potřebuje,“ cituje server Vepřeka.
Od dob, co v Nizozemsku tento typ pojištění mají, se podle poradce ministra Leoše Hegera (TOP 09) snaží pojišťovny lépe hospodařit. Mají současně další nástroj, jak bojovat v tvrdé konkurenci o klienty. „Pojišťovna musí vymyslet takovou sumu, která jí bude stačit na hospodaření a která současně neodradí klienty,“ uvedl Vepřek. Nominální složka pojištění se podle něj vyhlašuje jednou za rok. Je povinná pro všechny klienty nad 18 let. „Platí si ji i důchodci, nezaměstnaným ji hradí sociálka,“ řekl poradce.
Šéf Zdravotní pojišťovny Metal - Aliance Vladimír Kothera podle Týdne.cz s nominálním pojištěním souhlasí. Současně ale upozorňuje na paradox - přestože se uvažuje o nominálním pojištění, které by si mohly pojišťovny stanovit samy, vybírat by si ho nemohly. Ministerstvo zdravotnictví prý totiž počítá s jednotným inkasním místem, kam by se shromažďovaly kromě pojistného také daně. Úředníci by pak peníze rozdělili a poslali jednotlivým úřadům a organizacím.
Týden.cz píše, že léčení loni stálo zase víc než o rok dříve, na zdravotní péči se poslalo více než 300 miliard korun. „Křivka výdajů strmě stoupá, příští rok nebude výjimkou. Pokud nenastane nic dalšího, jen kvůli nové sazbě DPH a růstu platů budeme potřebovat o třináct miliard víc,“ cituje náměstka ministra zdravotnictví Petra Noska.
Odborníci tak vymýšlejí, jak dostat do rozpočtu ještě víc peněz. Původně prý ministerstvo plánovalo, že by mohly pojišťovny vytvořit dceřiné společnosti a nabízet přes ně komerční připojištění. Platit se z něj měl nadstandard - třeba dražší materiály nebo výkony u zubaře. „Teď ale plány mění. Podle expertů totiž připojištění kasu nezachrání,“ uvedl Týden.cz.