Uvádějí to statistici na svém webu. Chronicky nemocné ledviny má každý desátý dospělý v Česku, většina o tom neví. Ledviny totiž většinou nebolí, třetina pacientů se o své nemoci dozví až ve chvíli, kdy už musejí nastoupit na dialýzu.
V akutním programu byla hemodialýza provedena u 5197 pacientů, z nich 2043, tedy téměř polovina byla léčena v Praze. Nadprůměrného počtu dosáhl také Jihomoravský kraj s 687 akutními pacienty. V průměru se v ČR léčilo akutní hemodialýzou pět lidí na 10.000 obyvatel.
V chronickém programu bylo léčeno 6862 pacientů, z nich 92 procent hemodialýzou a osm procent břišní dialýzou, při níž se krev čistí za pomoci opakovaného napouštění dialyzační tekutiny do dutiny břišní. Tuto léčbu si pacient provádí většinou sám v domácím prostředí.
V některých zemích se břišní dialýzou léčí mnohem víc chronických pacientů, v Kanadě přes 20 procent, v Austrálii přes 40 procent. Závisí to na místních zvyklostech, dostupnosti metody a rozhodnutí pacienta.
V chronickém programu bylo nejvíc pacientů na 10.000 obyvatel v kraji Karlovarském, 8,6, nejméně ve Středočeském, 4,3.
Se stárnutím populace přibývá starších pacientů v chronickém programu, 56 procent jich bylo starších 65 let, ve věku 20 až 64 let bylo 44 procent léčených a jen 14 pacientů bylo mladších 19 let. Mezi pacienty léčenými hemodialýzou převládali muži, tvořili téměř 60 procent.
Hemodialýzu poskytovalo loni 98 středisek, počty lůžek meziročně stouply o 42 na celkem 1232, počty přístrojů o 80 na celkem 1701. Největší nárůst byl v kraji Jihomoravském a Olomouckém. V žádném kraji lůžek neubylo s výjimkou Prahy, kde počty přístrojů klesly o tři.