Hidžáb? Pracovní oděv zdravotníků legislativa téměř neupravuje

24. 9. 2014 10:28
přidejte názor
Autor: Redakce

Kauza studentek, které ukončily studium na střední zdravotnické škole, protože jim zde bylo zakázáno nosit do výuky hidžáb, ukázala, že i když některé vyhlášky tento problém částečně řeší, zůstává na zaměstnavateli, jak k šátkům sester přistoupí, protože právní úprava náležitosti pracovního oděvu neexistuje.




Studentek Střední zdravotnické školy, v jejímž školním řádu stojí, že do výuky nemohou studenti nosit žádné pokrývky hlavy, se zastala ombudsmanka Anna Šabatová, na kterou somálská studentka obrátila. „Podle mého názoru není pochyb, že v rámci teoretického vyučování na střední zdravotnické škole neexistuje rozumný důvod zakazovat studentům nosit pokrývky hlavy, pokud jsou vyjádřením jejich náboženského vyznání,“ uvádí k problému veřejná ochránkyně práv. Ve vztahu k výuce tělesné výchovy a nácviku odborných dovedností sice lze uvažovat o bezpečnosti a ochraně zdraví jako legitimních cílech omezení, ale ochránkyně je přesvědčena, že plošný zákaz nošení pokrývky hlavy není ani v tomto případě přiměřeným a nezbytným prostředkem k jejich dosažení. Je totiž možné přijmout i mírnější opatření, například nošení tzv. sportovních forem muslimských šátků.

Čepice není šátek

Ombudsmanka Šabatová připomíná, že v legislativě českého zdravotnictví vyplývá zákaz nošení hidžábu pouze z ministerské vyhlášky č. 306/2012 Sb., o podmínkách předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění a o hygienických požadavcích na provoz zdravotnických zařízení a ústavů sociální péče. „Vzhledem k tomu, že však stanovuje povinnost zakrýt si vlasy čepicí, lze se domnívat, že by studentce nečinilo žádný problém přizpůsobit se těmto podmínkám,“ myslí si Anna Šabatová.
Ministerstvo zdravotnictví ale konstatuje, že celkové posuzování náležitostí pracovního oděvu není nijak legislativně upraveno a je na každém zaměstnavateli, jak tuto oblast v rámci své organizace řeší. Jiná je ovšem situace u osobních ochranných pomůcek, jejichž používání právě řeší výše citovaná vyhláška MZ ČR o hygienických požadavcích.

Historie sesterské pokrývky hlavy

Výklad ze strany ministerstva ale hovoří jasně - tam, kde je v některých případech nutné použití čepice jako ochranné pomůcky, není podle MZ možné povolit nošení šátku. „Je-li poskytována péče spojená s povinností používat osobní ochranné pomůcky, například bariérová ošetřovatelská péče u pacientů s infekcí methicillin-resistentním Staphylococcus aureus, tzv. MRSA, což je velmi častá infekce na lůžkových odděleních, a je nutné hlavu personálu chránit například čepicí, nelze nošení pokrývky hlavy povolit. Bližší podmínky pro poskytování osobních ochranných pomůcek jsou upraveny nařízeními vlády č. 495/2001 Sb. Zaměstnavatel, tedy poskytovatel zdravotních služeb, je musí dodržovat, takže na pracovištích, kde jsou prováděny invazivní vyšetření či ošetření a je nutné použít osobní ochranné pomůcky, pokrývky hlavy povolit nelze,“ říká Štěpánka Čechová a dodává: „V žádném případě nelze povolit nošení pokrývek hlavy na jednotkách intenzivní péče, operačních sálech, ale také v některých dalších provozech, např. laboratorních. Posouzení míry rizikovosti každého pracoviště je úkolem zaměstnavatele, respektive pracovníků hygienické služby.“ MZ ale slovy mluvčí Čechové připomnělo, že při pohledu do historie byla součástí uniformy sester vždy pokrývka hlavy, která připomínala šátek, až po silně naškrobený čepec, který vlastní smysl používání již nesplňoval a počátkem 90. let minulého století byl definitivně zrušen. Dále MZ poukazuje na nepřehlédnutelný počet řádových sester, které poskytují ošetřovatelskou péči a pokrývka hlavy různé délky patří neodmyslitelně k jejich oblečení i při výkonu povolání.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?