U lékaře, na pohotovosti, za den v nemocnici nebo za vydání léku nemají nově platit ani děti z dětských domovů nebo mládež vychovávaná v polepšovnách. Po dětech do tří let a lidech, kteří se nacházejí v hmotné nouzi, tak ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) osvobodil od nově zaváděných poplatků ve zdravotnictví další skupinu obyvatel. Píšou to dnešní Hospodářské noviny (HN).
Naopak rodiče dětí s genetickými vadami, roztroušenou sklerózou nebo onkologickými chorobami, které musejí být pod neustálým dohledem lékařů, se oproti původním proklamacím ministerstva některým poplatkům nevyhnou. Rodiče vážně nemocných dětí sice nebudou muset za své děti platit 30 korun při návštěvě praktického lékaře nebo specialisty, nemine je ale poplatek 30 korun za vydání léku, 60 korun za den v nemocnici nebo 90 korun za návštěvu pohotovosti, píšou HN.
Julínek dnes bude muset na vládě obhájit konkrétní podobu poplatků ve zdravotnictví jak před lidovci nebo zelenými, tak i před ministrem práce Petrem Nečasem (ODS). Zatímco poslancům a ministrům KDU-ČSL se nelíbí, že by měly u praktiků platit i těhotné ženy nebo děti do 15 let, ministr Nečas chce, aby Julínek od poplatků osvobodil všechny skupiny obyvatel, které jsou téměř nebo úplně bez peněz.
Podle současného návrhu zákona o veřejném zdravotním pojištění se poplatkům ve zdravotnictví vyhnou děti umístěné v dětských domovech a polepšovnách, děti do tří let, lidé v hmotné nouzi, odsouzení se soudně nařízenou ochrannou léčbou a pacienti povinně léčení s infekčním onemocněním, píšou HN.
ČTK