Hodina práce přesčas? A za kolik?

29. 1. 2007 20:28
přidejte názor
Autor: Redakce
Dohoda o pracovní činnosti – spása nebo holý nesmysl? Tuto otázku řeší lékaři i vedení nemocnic po celé zemi kvůli novému zákoníku práce, který výrazně omezuje povolenou práci nad rámec normální pracovní doby. Lékaři se s vedením nemocnic nemohou dohodnout na výši hodinové odměny za takovou práci. Na kolik korun byste byli ochotni přistoupit vy?


Dohoda o pracovní činnosti – spása nebo holý nesmysl? Tuto otázku řeší lékaři i vedení nemocnic po celé zemi kvůli novému zákoníku práce, který výrazně omezuje povolenou práci nad rámec normální pracovní doby.

Dohodou o pracovní činnosti chtějí někteří zaměstnavatelé vyřešit přesčasovou práci, kterou lékař odvede pro nemocnici nad limit povolených přesčasových hodin. Lékař tedy vedle svého regulérního platu zaměstnance dostane peníze na zvláštní smlouvu.

Někteří lékaři tento návrh zaměstnavatelů vítají, jiní s ním mají velký problém. Není totiž zřejmé, jaká by byla výše hodinové mzdy za takovou práci přesčas. A právě na tomto bodě řada jednání mezi zaměstnavateli a zaměstnanci zatím ztroskotává.

Jednou z nemocnic, která se v tomto ohledu dostala nejdál, je nemocnice v Ústí nad Labem. Podle informací z médií přistoupili na dohodu o pracovní činnosti všichni lékaři kromě jednoho.

“Je škoda, že v některých nemocnicích již rychle podepsali lékaři dohody za malý peníz. Argumenty ředitelů ´my nemáme, pojišťovny nedají´, je nemusí zajímat. Lékaři by měli znát svou cenu, nyní měli možnost ukázat managementu, že bez nich to nejde a svou cenu znají,“ píše čtenář Zdraví.Euro.cz Martin Pavelka.

V mnoha nemocnicích však ke konkrétní dohodě mezi vedením a lékaři nedošlo – právě kvůli nejasnostem ohledně výše ohodnocení za hodinu práce přesčas.

Kolik vlastně?

O jakých konkrétních částkách vedení nemocnic s lékaři vyjednává, považují nemocnice za diskrétní informace, které nezveřejňují.

Z dostupných informací lze však vyvodit, že půjde o částku, která se pohybuje řádově kolem 100 Kč. Podle informací deníku DNES je například v Severočeském kraji obvyklá hodinová odměna ve všední den 68 korun a 138 korun o víkendu.

§ 76 Dohoda o pracovní činnosti
(1) Dohodu o pracovní činnosti může zaměstnavatel s fyzickou osobou uzavřít, i když rozsah práce nebude přesahovat v témže kalendářním roce 150 hodin.
(2) Na základě dohody o pracovní činnosti není možné vykonávat práci v rozsahu překračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby.
(3) Dodržování sjednaného a nejvýše přípustného rozsahu poloviny stanovené týdenní pracovní doby se posuzuje za celou dobu, na kterou byla dohoda o pracovní činnosti uzavřena, nejdéle však za období 52 týdnů.
(4) Dohodu o pracovní činnosti je zaměstnavatel povinen uzavřít písemně, jinak je neplatná; jedno vyhotovení této dohody vydá zaměstnanci.
(5) V dohodě o pracovní činnosti musí být uvedeny sjednané práce, sjednaný rozsah pracovní doby a doba, na kterou se dohoda uzavírá.
(6) Není-li sjednán způsob zrušení dohody o pracovní činnosti, je možné ji zrušit dohodou účastníků ke sjednanému dni; jednostranně může být zrušena z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu s 15denní výpovědní dobou, která začíná dnem, v němž byla výpověď doručena druhému účastníku. Okamžité zrušení dohody o pracovní činnosti může být však sjednáno jen pro případy, kdy je možné okamžitě zrušit pracovní poměr.

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka by si lékaři měli v dohodách o pracovní činnosti říct o 300 až 400 korun na hodinu pohotovosti ve všední den. Jeho představa je však podle lékařů zatím zcela v rozporu s realitou.

Anesteziolog Lubomír Kožuškanič v diskusním fóru Zdraví.Euro.cz uvedl, že jedna z moravskoslezských nemocnic mu nenabídla ani polovinu z částky, kterou Kubek zmiňoval. Zkoušel přitom nabídnout svou práci jako soukromá osoba:

„Jako anesteziolog působím v Moravskoslezském kraji, mám s kolegyní založené nestátní zdravotnické zařízení (NZZ) v oboru anesteziologie-resuscitace. Chtěli jsme se dohodnout na zabezpečování služeb na oddělení ARO formou práce na IČO v jedné moravskoslezské nemocnici. Údajně to však není v žádném případě možné. Management nemocnice nám sdělil, abychom s nimi spolupracovali formou dohody o pracovní činnosti, samozřejmě za velmi směšné peníze. Na to jsme odmítli přistoupit , a tak slouží jen kmenoví lékaři,“ uvádí Kožuškanič a dodává:

„Lékaři slouží v nemocnici za peníze, za které by se právník nezvedl ani ze židle. Nemocniční právník pracuje s nemocnicí samozřejmě na IČO jako soukromá firma. U právníka a u jiných firem to jde, jen u lékařů to není možné.“

Podle neověřených reakcí čtenářů Zdraví.Euro.cz se v některých nemocnicích pohybuje nabízená odměna za práci přesčas pod 50 Kč. „V Teplicích nabídli 30 Kč a najdou se lékaři, kteří by to podepsali,“ uvedl jeden z diskutujících.

Nevýhody smluv o pracovní činnosti

Dalším úskalím řešení situace pomocí dohody o pracovní činnosti je samotná povaha této dohody. Lékaři, kteří na tuto smlouvu přistoupí, musí totiž počítat s tím, že se jim odpracované hodiny nebudou započítávat do různých sociálních dávek.

DÁLE ČTĚTE:
Přesčasy lékařů: někde mají jasno
Zákoník práce a výmluvy na Evropu
Přesčasy jako rébus
Nemocnice uzavřela smlouvu s odbory

„Z platu tedy zmizí peníze za služby. To tím spíše budu muset všechny choroby přechodit a o dovolené také budu bita, ne?“ poznamenává diskutující čtenářka Iva Konopejsková.

A jaký je váš názor? Je dohoda o pracovní činnosti pro vás výhodná?

Jaké jsou zkušenosti z vaší nemocnice? Jaké částky za přesčasové hodiny byly zaměstnancům nabízeny?

Kolik byste museli dostat za hodinu práce přesčas, abyste své ohodnocení považovali za dostatečné?

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?