Hroboň: Korupce přibylo jako důsledek omezení péče

12. 10. 2006 9:29
přidejte názor
Autor: Redakce
Korupce ve zdravotnictví v posledním roce přibylo v důsledku omezení péče, jež způsobily ministerské vyhlášky Davida Ratha, řekl pověřený náměstek nynějšího ministra Pavel Hroboň. Zdravotní pojišťovny podle těchto vyhlášek zaplatily lékařům méně, než by si oni představovali...


Praha - Část jich omezila předepisování drahých léků. Některé nemocnice prodloužily čekací doby na neakutní operace. Kdo chtěl operaci dříve, mohl toho v některých případech dosáhnout úplatkem. Rath Hroboňova slova o omezení péče kvůli vyhláškám odmítl.

Vynakládání peněz v českém zdravotnictví je neprůhledné i podle organizace Transparency International. Vede to podle ní k úplatkům za urychlení operace, zdražování léků bez důvodu a znejišťování soukromých lékařů a jejich smluvních vztahů.

„Když jsou dlouhé čekací doby a nejsou jasné čekací listy, je to prostor pro korupci. Když nejsou čekací doby, je výběr lékaře a je dostupná zdravotní péče, důvod ke korupci není,“ uvedl Hroboň. Zhoršení dostupnosti v posledním roce podle něj potvrdily průzkumy, podle nichž se průměrná čekací doba na náhradu kyčelního kloubu oproti loňsku prodloužila letos o šest měsíců.

„To jsou naprosto nesmyslná čísla, každá nemocnice to má jinak - od nuly do prakticky několika měsíců,“ řekl ČTK Rath. Zdůraznil, že nemocnice letos dostaly naopak více peněz než kdy dříve, v předchozích letech jim příjmy rostly o dvě až tři procenta, letos v prvním pololetí o pět procent. „Samozřejmě záleží na řediteli, kam ty peníze pošle. Pokud preferuje onkologický program, odbavili více onkologických pacientů, než udělali kyčelních náhrad,“ vysvětlil.

Další oblastí, která je podle Hroboně ohrožena korupcí, je zadávání veřejných zakázek a uzavírání smluv zdravotnických zařízení s dodavateli. Hroboň připomněl, že na rozdíl od USA neexistují v Česku zákony pro lobbing, které by umožnily jednotlivým skupinám prosazovat legálně své zájmy.

Lobbing v této souvislosti vidí Hroboň jako přirozenou věc; zájmy nemocnic, ambulantních lékařů, dodavatelů léků a techniky, zdravotních pojišťoven a pacientů se totiž liší. „Optimálním výsledkem působení těchto skupin má být rozumná rovnováha, která je ku prospěchu všem a zejména pacientům,“ uvedl Hroboň.

Lobbistické organizace prosazují zájmy svých patronů - v USA úspěšně působily milionové částky výrobců léčiv při projednávání otázek daňových úlev, při jednáních o vládní kontrole cen léčiv nebo o trvání platnosti patentů a blokování konkurence ze strany výrobců kopií léků. Dlouho se také firmám dařilo zdržovat řešení problému výhodnějších cen léků pro seniory v programu Medicare.

V Česku se díky penězům od farmaceutických firem koná řada školení pro lékaře a s jejich podporou pracují mnohá pacientská sdružení.

Podle Hroboně je možno korupci v oblasti veřejných zakázek a uzavírání smluv omezit, když budou jasnější pravomoci a zodpovědnost managementu zdravotnických zařízení a bude konkurenčnější prostředí než dosud. „Když někdo nevýhodně nakoupí, musí to pocítit na své finanční bilanci, to je také důvod, proč korupce je mnohem omezenější v soukromém sektoru,“ dodal.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?