„Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče, ale i jiné odborové organizace zásadně nesouhlasí s chystanými návrhy vlády. Samozřejmě, že příští týden pojedeme do Prahy na demonstraci, abychom ministrům jasně řekli, co si o tomto kroku myslíme,“ uvedla předsedkyně ZO OSZSP při Nemocnici s poliklinikou Havířov Monika Górná.
Mluvilo se i o tom, že tato situace povede k tomu, že v důsledku hromadných výpovědí bude potřeba omezit péči nebo zavřít některá oddělení.
„Naše práce je náročná, jak psychicky, tak fyzicky. Přece není možné, abych ještě přišla o velkou část svého platu. Myslím, že si nezasloužíme, aby nám stát za tak těžkou práci ještě ubíral peníze,“ míní Iveta Doležálková, která pracuje v havířovské nemocnici již 23 let.
Situace vygradovala na začátku roku, kdy podala výpovědi zhruba polovina lékařů a vedení nemocnic a kraje musela přijít s krizovým plánem, jak zajistit alespoň základní lékařskou péči. V Karviné-Ráji měl být podle ředitele Petra Kovaříka akutní problém na chirurgii, interně, dětském oddělení a gynekologicko-porodnickém oddělení.
„V Orlové kompletně odchází lékaři z chirurgie a velká část z oddělení ARO. Na případné operace těchto lékařů dostatek určitě nebude,“ řekl Kovařík.
Přestože situace vypadala špatně, vše se nakonec v dobré obrátilo. Vedení lékařských odborů totiž na konci února podepsalo s vládou kompromisní memorandum a většina lékařů stáhla své výpovědi. Několik lékařů však i přes uklidnění situace z nemocnice skutečně odešlo.
„Vím, že třeba jen v havířovské nemocnici výpověď nestáhnou tři. Našli si zaměstnání buď v zahraničí, nebo u jiných zřizovatelů nemocnic v Česku, kde budou mít i po slíbeném zvýšení platů stále lepší podmínky,“ informoval tehdy předseda Lékařského odborového klubu v MSK Martin Sedláček.