Hrozili mi zatčením, tvrdí Musílková

6. 12. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Generální ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková uvedla, že jí bylo vyhrožováno zatčením. To jí prý mělo odvrátit od vystoupení ve Sněmovně. Ministr zdravotnictví David Rath ale o možném zadržení nic neví...


Musílková se podle svých slov dozvěděla o možném zadržení. O tom se podle ní mělo hovořit na policejním prezidiu.

„To mohu zcela jednoznačně vyloučit,“ řekl k tomu Právu mluvčí prezidia David Kubalák. „Ono se dá také vlastně odvézt na dva dny nebo tři dny do cely předběžného zadržení. Bylo to všechno směrováno na tu dobu, než začal parlament, než zařadil bod o VZP do svého programu,“ uvedla.

Jak již při svém oznámení o demisi k 1. lednu 2006 naznačila, obávala se o svoji bezpečnost a bezpečnost své rodiny, a proto se rozhodla složit funkci generální ředitelky VZP. Včera připustila, že tuší, kdo jí vyhrožoval, ale jméno vyslovovat nechce.

Ministr: možná sedla na lep

Rath se nad slovy ředitelky pozastavil. „Nevím, o čem mluví. Vídám se s policejním prezidentem i ministrem vnitra, a pokud by něco takového bylo, určitě by se mě zeptali na názor,“ řekl Právu v pondělí.

„Potenciální delikty paní ředitelky Musílkové nejsou takové, aby měly vést k policejnému zásahu,“ uvedl ministr a dodal, že „buď Musílková sedla na lep někomu, kdo jí to řekl, nebo chce ze sebe udělat mučednici. Obojí ale není dobré.“

Tajemnice správní rady VZP Jitka Hamerníková Právu řekla, že na minulé správní radě se nehlasovalo o odvolání Musílkové a tento bod byl přerušen. „Správní rada se 16. prosince k němu musí vrátit,“ uvedla.

Podle jiných zdrojů ale členové správní rady hlasovali o programu, v němž byl i bod o odvolání Musílkové. Z 30členného sboru jich 15 bylo pro a 15 proti.

Musílková je přesvědčena, že členové správní rady byli nuceni hlasovat pro její odvolání. „Když vidíte, že dospělému muži tečou slzy, pláče a omlouvá se, že musí, že ví, že pravda je jinde, pochopila jsem, že lidem bylo vyhrožováno ztrátou místa,“ řekla v rozhlase.

Někteří z členů správní rady prý Musílkové později řekli, že jim bylo telefonicky doporučeno, aby na jednání nepřišli, aby bylo méně lidí. Těm, kteří měli odvolání Musílkové prosadit, prý naopak bylo přikázáno, že musejí přijít za každou cenu.

Jakoukoli manipulaci v jednání správní rady odmítl její nový člen a blízký Rathův spolupracovník Michal Sojka, naopak její dlouholetý člen za zaměstnavatele Dalibor Stejskal je o manipulaci přesvědčen.

„Nic nebylo zmanipulováno,“ řekl Právu Sojka. „Zástupci státu byli pro odvolání, zástupci pojištěnců se rozhodovali podle svého názoru a zástupci zaměstnavatelů byli jednotně proti odvolání Musílkové. Bod byl přerušen,“ řekl Sojka.

Náměstek Veverka připustil kontakty

Náměstek moravskoslezského hejtmana Jiří Veverka (ODS) na dotaz Práva přiznal, že se občas schází s viceprezidentkou České lékařské komory Helenou Fouskovou, důrazně ale odmítl jakýkoliv jiný motiv schůzek než pracovní.

„Je to mimo realitu. Vůbec netuším, co tím ministr Rath myslí. S paní Fouskovou, která je ostravskou lékařkou, se občas scházím, protože je velmi důležitou osobou, ale žádné podvratné akce proti lékařské komoře jsme nikdy neorganizovali, nikdy to nebylo k nějakému podrývání,“ řekl.

Dodal, že s Fouskovou hovořil o problémech zdravotnictví, když například chtěl znát stanovisko ČLK k vydávání vyhlášek apod.

„Přiznávám, že jsme jednou byli s paní viceprezidentkou na obědě, ale řešili jsme ryze pracovní věci. Když máme viceprezidentku ČLK v Ostravě, já jako náměstek hejtmana pro zdravotnictví se s ní logicky sejdu,“ dodal s tím, že se schází i se zástupci Lékařského odborového klubu.

Václav Pergl, Anna Bortlíčková, Právo

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?