Nejpozději toto úterý se rozhodne, zda dosavadní distributoři léků přestanou dodávat do zadlužených fakultních nemocnic.
Jestliže jim stát nedá alespoň záruku, že jejich čtyřistamilionové pohledávky, z nichž některé pocházejí ještě z prosince roku 2004, budou uhrazeny, ve středu už distribuční vozy nevyrazí.
Čtyři sta milionů přitom stačily vyrobit jen tři fakultní nemocnice: pražské Bulovka a Thomayerova a U svaté Anny v Brně.
Po lhůtě splatnosti hradí léky také většina ostatních státních nemocnic, ale podle šéfa Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) Pavla Suchého jsou jejich pozdní splátky ještě v “ normálu“ českého zdravotnictví.
Ministr zdravotnictví David Rath minulý týden pohrozil, že se nenechá vydírat a velkou distributorskou čtyřku, která ovládá přibližně pětadevadesát procent českého trhu, nahradí tuzemskou firmou.
Podle zákulisních informací by volba měla padnout na společnost Stylmed H, jež momentálně dodává léčiva a zdravotnický materiál zejména Nemocnici Na Homolce. Ta ji ze sedmdesáti procent také vlastní (o spletenci firem kolem šéfa Homolky Jiřího Šubrta viz TÝDEN č. 22/ 05).
Distributoři považují Rathův přístup k řešení problému za navádění k porušování zákona; podle nich nemůže po nemocnicích chtít, aby nedodržovaly své závazky.
Suchý z AVEL zároveň upozorňuje na sankce, které by musely platit za odstoupení od uzavřených smluv. Ročně přitom šestnáct nemocnic, které jsou přímo řízeny ministerstvem zdravotnictvím, odebere léky a materiál za miliardy korun.
Stylmed H by musel tedy podstatně rozšířit kapacity a potřeboval by buď velkou počáteční investici, nebo promptní platby za dodaná léčiva. To znamená, že by mu nemocnice musely platit přednostně.
Situace tak rázem zavání zvýhodňováním věřitele. O tom, kdo a jak rychle by měl čtyřistamilionové dluhy současným distributorům uhradit, zatím nepadlo ani slovo.
Od vydání záruky se distancoval ministr financí Bohuslav Sobotka. Distributoři již mají připravené žaloby a nevylučují ani domáhání se svých práv u mezinárodního soudu.
Jaroslav Mašek, Týden