V článkuZdraví.Euro.cz č.5 Zdravotní dokumentace přístupná všem? nás překvapilo, že se ozývá zástupce právního oddělení Fakultní nemocnice v Brně, kde bychom očekávali větší souznění s dobou.
Navíc autorka má právnické vzděláním, a měla by tak vědět, že novelizace přístupu k dokumentaci vlastně jen realizuje povinnost České republiky dát tuto partii zákona do souladu s Úmluvou o lidských právech a biomedicíně, která je pro nás po ratifikaci závazná jako zákon vyšší validity, a bylo by možné se při případném sporu dovolat i mezinárodního soudu.
Přesto se pokusím vysvětlit, že ta novelizace je dobrá a potřebná, i kdybychom ji nebyli nuceni přijmout.
Především musíme opustit starou představu, že lékař má rozhodnout, co pacient smí vědět.
Vždy mohou být věci, kterým pacient rozumí lépe, než lékař, a když nejde o medicínu, tak to bývá i většina věcí. Seznámení s pravdou nemusí napravit pochroumané vztahy v rodině, ale má to větší naději na úspěch, než utajování.
Sám pacient musí vědět, jak to s ním je, aby mohl spolupracovat a případně uspořádat své problémy. Dokumentace vedená odpovědně a s vědomím, že není tajná, nebude nebezpečná pro pacienta ani pro lékaře, bude kvalitnější a jsme přesvědčeni, že i léčení bude v některých případech lepší.
www. ing. Josef Mrázek, CSc.
autor je viceprezident Svazu pacientů ČR, mrazek@pacienti.cz