Vlastimil Chocenský.
Osobně ví o třech důchodcích, kteří by chtěli předat lékařskou praxi mladším kolegům. Ti se však nehlásí. Navíc řada doktorů je už v předdůchodovém věku a bude za ně potřeba najít náhradu.
„Jedno až dvě místa nám chybí také na přeloučské poliklinice,“ podotýká předseda sdružení. V současnosti působí v pardubickém regionu okolo osmdesáti praktických lékařů pro dospělé.
„Jejich rajóny jsou naplněny až k prasknutí. A přitom každý z nich má v evidenci 1600 až 2000 pacientů. Ta čísla jsou různá, neboť někteří z nich působí i jako závodní lékaři,“ vysvětluje Chocenský.
A proč vůbec vznikl tak náhlý nedostatek lékařů? „Jde o širší problém, za kterým je třeba vidět i politiku státu, kterou uplatňuje prostřednictvím ministerstva zdravotnictví,“ uvádí Vlastimil Chocenský, který má svou ordinaci na pardubickém sídlišti Dubina.
Podle jeho slov chybí především lékaři v terénu, neboť jejich práce je málo lukrativní. Rovněž tak nový zákoník práce straní spíš lékařům v nemocnicích.
Navíc mladí lékaři prý obecně příliš zájem o práci mimo velká města nejeví. „Máme mezi sebou i lékaře, jejichž potomci nechtějí převzít ani zavedenou praxi po svých rodičích,“ říká rozmrzele Chocenský.
Pardubický deník