Stav pacienta je po život zachraňující operaci stabilní, vyhráno ale zatím zdaleka nemá. Situace se může kdykoli změnit, sdělili lékaři na tiskové konferenci.
Lékaři pacientovi diagnostikovali před pěti lety cirhózu jater, kterou vyvolalo autoimunitní onemocnění. Před dvěma lety se začal jeho stav prudce zhoršovat, i obyčejná procházka byla pro něj náročná. Několikrát týdně mu lékaři museli odebírat z břišní dutiny tekutinu, která se tam tvořila. V posledním roce se jeho stav zhoršil natolik, že byl zařazen mezi čekatele na transplantaci jater.
Z následujících vyšetření vyplynulo, že samotná nová játra jeho stav nevyřeší. Lékaři se proto rozhodli o zařazení k takzvané multiviscerální transplantaci. Pacientovi zbývalo v tu chvíli jen pár měsíců života.
Po osmi týdnech čekání se objevila možnost získat orgány od dárce, který splňoval přísná kritéria. „Prvním zásadním krokem byl odběr všech orgánů od zemřelého dárce. Takový odběr nebyl dosud v ČR proveden. Štěp se skládal z několika orgánů navzájem propojených. Orgány bylo potřeba odebrat v excelentní kvalitě, promýt konzervačním roztokem a připravit k vlastní transplantaci,“ uvedl zástupce přednosty kliniky transplantační chirurgie Libor Janoušek.
V první části transplantace museli lékaři odstranit pacientovi z dutiny břišní orgány, nechali mu jen ledviny a část tlustého střeva. V druhé části mu transplantovali žaludek, slinivku s dvanáctníkem, slezinu, játra a tenké střevo. Do volného prostoru vložili nové orgány, našili připojení.
„Výkon musel být proveden co nejrychleji, abychom zabránili poškození odebraných orgánů uložených v ledové tříšti, současně jsme museli postupovat velmi opatrně, abychom pacienta neohrozili vykrvácením během operace. Dutinu břišní jsme následně nechali provizorně uzavřenou a pacienta v umělém spánku,“ popsal přednosta kliniky transplantační chirurgie Jiří Froněk.
Výkon zvládli lékaři bez komplikací. Dva dny po operaci zkontrolovali stav nových orgánů, zjistili, že fungují a žádná infekce se neobjevila. Tělo orgány přijalo, pacient dostává léky na potlačení imunity a zároveň proti možným infekcím. Leží na resuscitačním oddělení.
„Pacient je stabilní, spolupracuje, nejeví známky infekce. Funkce orgánů je dobrá,“ shrnula přednostka kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče Eva Kieslichová. Na čekací listině jsou další dva pacienti, na tento počet odhadují lékaři průměrný počet transplantací tenkého střeva ročně.
Ředitel IKEM Aleš Herman doplnil, že podle dohody zdravotní pojišťovny uhradí náklady operace do výše pěti milionů korun. To odpovídá světovým cenám za zákrok bez komplikací. Cena může stoupnout při komplikacích až na dvojnásobek, tuto léčbu už uhradí IKEM ze svého rozpočtu sám.