IKEM zavádí do praxe šetrnější metodu vyšetření jaterní tkáně

24. 2. 2015 7:16
přidejte názor
Autor: Redakce
Vyšetření jater ultrazvukovým snímačem, pro pacienta mnohem šetrnější než tradiční odběr jaterní tkáně, zavádějí do praxe lékaři v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Vyšetření tzv. elastografem provádějí už rok a porovnávají je s výsledky standardních biopsií.


Elastografie je přinejmenším stejně průkazná, navíc mnohem šetrnější. Lékaři odhadují, že v budoucnu by novinka mohla nahradit biopsii až v polovině případů, řekla ČTK mluvčí IKEM Veronika Velcová.

Elastografie může nahradit biopsii například při stanovení stupně jaterní fibrózy, tedy rozsahu zmnožení vaziva v játrech, či sledování reakce na léčbu žloutenky B nebo C. Biopsie se provádí jehlou, nejčastěji z pravého jaterního laloku. Pro některé pacienty může být nepříjemná, výjimečně může být komplikací krvácení nebo zánět. Několik hodin před zákrokem nesmí pacient jíst a pít, po výkonu musí být celý den v klidu.

„Elastografické vyšetření je komfortnější - jde vlastně o klasické ultrazvukové vyšetření jako u těhotných žen - zde ale s tím rozdílem, že elastograf měří navíc měkkost či tuhost tkáně. Čím větší odpor játra kladou, tím jsou tužší. Lékař to vidí okamžitě na monitoru - barevná škála je od modré po červenou, která signalizuje závažné onemocnění,“ popsal zástupce přednosty kliniky hepatogastroenterologie Jan Šperl.

U pacientů s pokročilým onemocněním jater umožní elastografie vyšetření, i když mají v břišní dutině tekutinu. Navíc umí měřit tuhost z různých míst jater, zatímco biopsie hodnotí vzorek jen z jednoho místa. Elastografie umožňuje průběžně sledovat vývoj fibrózy, a tedy hodnotit efekt léčby.

„Elastografii vnímám jako moderní vyšetřovací metodu, která je naprosto bezbolestná, rychlá a nezatěžující. Biopsie mě vždy vyřadila z provozu na celý den, po elastografii můžu jít po deseti minutách hrát rovnou třeba tenis, kdybych chtěl,“ řekl pacient Jan, který je po úspěšné transplantaci jater a má za sebou řadu biopsií i elastografií.

Na klinice hepatogastroenterologie vyšetřili za 12 měsíců přes 500 pacientů. „Vyšetření nevyžaduje zvláštní přípravu, stačí pár hodin předem nejíst. Při vyšetření je nutná dechová spolupráce jako při běžném ultrazvukovém vyšetření břicha,“ vysvětlila vedoucí lůžkového oddělení kliniky Halima Gottfriedová. Vyšetřit podle ní nelze jen pět až osm procent pacientů, především kvůli abnormální obezitě nebo neschopnosti zadržet dech. Výsledek je k dispozici okamžitě.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?