Ženy v Indii přitom dlouhodobě čelí tlaku, aby přivedly na svět mužské potomky, kteří se mají stát spolehlivými chlebodárci, jež se dokážou o své rodiče ve stáří postarat.
V roce 2004 vykazovaly statistiky z okresu Navanšahr obrovskou propast u pohlaví novorozenců; 795 narozených děvčat na 1000 chlapců. V posledních osmi letech zde ale došlo k radikální změně, jejímž výsledkem je 949 novorozenců ženského pohlaví na 1000 novorozenců pohlaví mužského v roce 2011.
Tohoto nebývalého úspěchu při obnově rovnováhy pohlaví bylo dosaženo kombinací přísného monitorování těhotenství a svérázné osvětové kampaně.
Prvním krokem, přijatým v roce 2005, bylo tažení proti ultrazvukovému určování pohlaví plodu v těhotenství. To je v Indii zakázané, ale vzhledem k široké dostupnosti levných, mobilních ultrazvukových přístrojů není v zemi složité si je dojednat. Mnozí rodiče se pak, jakmile zjistí, že čekají dceru, rozhodnou pro potrat.
Během dvou let byly v Navanšahru téměř dvě třetiny všech středisek, která provádějí ultrazvuková vyšetření, uzavřeny či musely pozastavit činnost kvůli porušení zákonů.
Kromě razií namířených proti nezákonným ultrazvukovým vyšetřením vyvíjejí úřady v Navanšahru nátlak také přímo na nastávající rodiče. Těhotenství jsou zaznamenávána do elektronické databáze a zdravotničtí pracovníci osobně navštěvují domácnosti, registrují nová těhotenství a vracejí se v předpokládané datum porodu, aby zkontrolovali výsledek.
Pokud rodina odmítá odpovídat na otázky nebo prohlásí, že žena nešťastně potratila, zjišťují zdravotníci v okolí, zda žena podstoupila potrat kvůli tomu, že plod byl ženského pohlaví.
„Cílem je veřejně zostudit páry, které se rozhodnou ukončit těhotenství kvůli pohlaví dítěte,“ vysvětluje Džaspál Singh Gidda z místní nevládní organizace. Ve dvou případech on a další zaměstnanci organizace uspořádali před domem takové rodiny celodenní smuteční obřad za ztracený plod.
Úspěch Navanšahru upoutal národní pozornost, ale někteří aktivisté s popsanými metodami nesouhlasí. Jedná se podle nich o hrubé porušování soukromí. „Úřady mají dobrý záměr, ale jejich taktika je naprosto neetická,“ řekl indický aktivista Sabu George agentuře AFP. „Vyvíjejí nesmírný tlak na ženy, které již beztak čelí ohromnému tlaku ve svých rodinách,“ dodal.
Lékaři jako Uša Kiranová, která pracuje na porodním oddělení okresní nemocnice, ale namítají, že nesmlouvavý postup je jediný možný. „Pokud nezasáhne vláda, lidé se nezmění. Ti, kdo chtěli mít syny, budou dál chodit na ultrazvuk a praktikovat pohlavní selekci,“ tvrdí.
„Dřív sem lidi přicházeli a říkali: chceme syna. V poslední době jsem ale žádné takové prohlášení neslyšela. Nyní pomáhám na svět stejnou měrou dívkám jako chlapcům,“ dodává.
S Kiranovou souhlasí i Gidda, podle nějž byla v roce 2004 v Navanšahru situace tak dramatická, že bylo nutné přijmout naléhavé řešení, jež by přineslo okamžité výsledky. Zároveň byl ale vytvořen dlouhodobý program na vzdělávání veřejnosti.
O nedávném víkendu se 50 dobrovolníků z Giddovy nevládní organizace vydalo na pochod vesničkou Džaso Madžara. Zpívali písně s texty jako: „Dcery se rodí, aby vládly, ne aby byly zabíjeny“ či „Nevražděte nenarozená děvčata“.
Průvod s malými chlapci a dívkami, kteří nesli transparenty odsuzující potraty plodů ženského pohlaví, kráčel slunečným ránem kolem zelených třtinových polí a ze svých přístřeší se vynořovali vesničané, aby ho sledovali. Někteří se spontánně přidali, jiní tiše přihlíželi a na prazích svých domovů si čistili zuby.
Na porodním oddělení Kiranové jsou patrné jasné důkazy, že tradiční postoje se mění. Svědčí o tom nejen rostoucí počet novorozených dívek, ale také očividná radost, kterou přinášejí.
„Jsem dojatá… chlapci nemohou člověku dát víc než děvčata,“ říká čerstvá babička Randžít Kaurová s dvoudenní vnučkou Gudíjou v náručí.
24letá absolventka univerzity Púdža Dhírová, která v srpnu čeká své první dítě, podotýká, že nikoho v její rodině nezajímalo, jestli porodí holčičku nebo kluka. „Vyjde to nastejno. Dívky mohou také pracovat, mohou dělat cokoli. Žena by měla mít právo přivést na svět dceru,“ zdůrazňuje.