K ohodnocení náročnosti práce a dlouhodobě dosahovaných kvalitních výsledků vykonávané práce lze zaměstnanci poskytnout osobní příplatek (§ 12 zákona č. 143 / 1992 Sb., o platu a odměně za pracovní pohotovost v rozpočtových a v některých dalších organizacích a orgánech, v platném znění). Podmínky a maximální výši stanoví prováděcí předpis vydaný podle § 23 zákona č. 143 / 1992 Sb. Tímto předpisem je nařízení vlády č. 330 / 2003 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, které ve svém § 7 odstavci prvém stanoví, že zaměstnanci, který dlouhodobě dosahuje velmi dobrých pracovních výsledků nebo plní větší rozsah pracovních úkolů než ostatní zaměstnanci, může zaměstnavatel poskytovat osobní příplatek až do výše 50 % platového tarifu nejvyššího platového stupně v platové třídě, do které je zaměstnanec zařazen.
Odstavec druhý pak stanoví, že zaměstnanci, který je vynikajícím, všeobecně uznávaným odborníkem a vykonává práce zařazené do desáté až šestnácté platové třídy, může zaměstnavatel poskytovat osobní příplatek až do výše 100 % platového tarifu nejvyššího platového stupně v platové třídě, do které je zaměstnanec zařazen.
Zaměstnavatel může rozhodnout o zvýšení, snížení, popřípadě odejmutí osobního příplatku v závislosti na plnění podmínek uvedených výše v odstavcích 1 a 2 § 7 nařízení vlády č. 330 / 2003 Sb. Mezi těmito podmínkami není uveden dostatek ř nančních prostředků, které má na platy zaměstnavatel, a proto by měl zaměstnavatel postupovat při přehodnocování osobních příplatků svých zaměstnanců individuálně, a to nejlépe podle předem stanovených kritérií pro přiznávání osobních příplatků.
V této souvislosti je důležité i ustanovení § 20a zákona o platu č. 143 / 1992 Sb., v platném znění, které stanoví, že zaměstnavatel je povinen vydat zaměstnanci nejpozději v den nástupu do práce platový výměr. Platovým výměrem se rozumí písemná informace o platové třídě, do které je zaměstnanec zařazen, a o výši platového tarifu a ostatních pravidelně měsíčně poskytovaných složek platu. Dojde-li ke změně výše některé složky platu uvedené v platovém výměru, je zaměstnavatel povinen tuto skutečnost zaměstnanci písemně oznámit včetně zdůvodnění, a to nejpozději v den, kdy změna nabývá platnosti. Zaměstnavatel může zaměstnanci osobní příplatek snížit, pokud u zaměstnance došlo k poklesu jeho dřívějších dlouhodobě velmi dobrých pracovních výsledků nebo neplní-li větší rozsah pracovních úkolů než ostatní zaměstnanci zaměstnavatele.