Informace o doplatcích - dobrý úmysl nestačí

2. 4. 2007 9:55
přidejte názor
Autor: Redakce
"Ministerstvo zdravotnictví, zřejmě v dobrém úmyslu, chtělo vyvěsit na svých webových stránkách informaci o doplatcích na léky, které se budou podle nové vyhlášky od 1. dubna platit v lékárnách. Měla to být pomoc pro pacienty a ukázka dobré práce ministerstva. Bohužel se to nepovedlo," píší v prohlášení zástupci Svazu pacientů...


Ministerstvo zdravotnictví, zřejmě v dobrém úmyslu, chtělo vyvěsit na stránkách www.mzcr.cz/leky.php informaci o doplatcích na léky, které se budou podle nové vyhlášky od 1. dubna platit v lékárnách. Měla to být pomoc pro pacienty a ukázka dobré práce ministerstva. Bohužel se to nepovedlo hned z několika důvodů.

Nemohli jsme prozkoumat celý rozsáhlý obsah vyhlášky, ale všechny položky, které jsme namátkou zkusili, byly špatně, a obsahovaly i systematické chyby, takže vyhlídka, že jinde by to bylo o dost lepší není žádná.

Vezměme běžně užívaný lék SORTIS, 30 tablet s obsahem 10 mg atorvastatinu, donedávna obchodovaný za 241.6 CZK při doplatku 24 Kč. V tabulce MZ je uveden s doplatkem 689 Kč, který byl zřejmě vypočten na základě maximální ceny povolené MF, která je platná, ale nesmyslná. Nesmyslné, ale platné maximální ceny jsou použity i v ostatních položkách. Největší vada je ale v tom, že pacient laik a občan méně zdatný v pátrání se z tabulky MZ nedozví, že může dostávat chemicky údajně stejný atorvastatin od jiné firmy úplně bez doplatku.

Jiný běžný lék LOZAP H obsahuje, například, 50 mg losartanu a 12.5 mg hydrochlorthiazidu. Na 30 tablet je doplatek 35 CZK a na balení s 90 tabletami 45 CZK, vztaženo na 30 tablet je to 15 CZK. Není pro to důvod a není ani jiný lék stejného složení a použití, takže v obou případech by neměl být doplatek žádný. A co tedy najít zvlášť lék s losartanem a k tomu přidat hydrochlortiazid? Ten nám tabulka neukáže, kdežto samotný losartan 50 mg má větší doplatek, než losartan 50 mg s přídavkem hydrochlorthiazidu!!!

A co třeba EUTHYROX, nutný jako kompensace hormonu po odstranění štítné žlázy. Dávkování se musí vyladit individuálně. V tabulce najdeme síly 50, 100, a 150 bez doplatku, síly 75 a 125 s doplatkem. Tentokrát to není nesprávně odstupňovanou cenou, ale podivně předepsanou úhradou, takže proč?

A ještě se podívejme např. na léčení očního tlaku. Lékař pacientovi předepisuje kompenzaci třeba pomocí Timololu, ten je bez doplatku, nebo Xalatanu. Ten by měl mít za jedno balení doplatek 346 Kč. Pokud pacient požádá místo něj o plně hrazený lék, tak o něm se z tabulky MZ nic nedozví a přitom v praxi lze pacientovi nabídnout Pilocarpin, byť tyto kapičky pacienta vyřadí na 2 hodiny ráno a večer ze života. Ovšem díky tomu, že nejsou zavedeny „jednotné doplatky“, konkurence na trhu způsobuje, že např. u Xalatanu u trojbalení zaplatíme místo doplatku 956 Kč, např. v lékárně VFN v Praze 2 nebo FN Motole, jen doplatek 80 Kč!

Takže informace ministerstva nemají reálnou vypovídací hodnotu. Je to jakási virtuální informace.

Není v silách Svazu pacientů ČR, který nemá žádné placené pracovníky, analyzovat celý definitivní výsledek kategorizace léků. Ukázali jsme, že analysa není v pořádku a předpokládáme, že příslušní pracovníci ministerstva to neprodleně napraví.

Snahu oceňujeme, ale výsledek je nedostatečný, pane ministře. Jistě i Vás bude zajímat, jakou vyhlášku jste to vlastně vydal, když i zmiňované zvýšení doplatků o 150 Kč/? může některé pacienty ohrozit a ještě dlouho nebude uzákoněna stropní výše doplatků, která by ochránila pacienty, na které teď dopadne ještě mnohem vyšší celkový doplatek.

Svaz pacientů ČR požádal farmaceutické firmy o shovívavost při stanovování ceny léků tak, aby doplatky byly pokud možno nulové. Děkujeme těm firmám, které již nám i veřejnosti potvrdily, že vyhoví této žádosti. Rozhodně budeme ještě dále jednat i s ostatními.

Ing. Josef Mrázek, CSc. , www.Zdravi.Euro.cz

1.viceprezident Svazu pacientů ČR

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?