Inhibitory tyrozinkináz v léčbě Grawitzova tumoru

6. 3. 2007 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Metastazující adenokarcinom ledviny je rezistentní na chemoterapii. Ačkoli se v jeho léčbě uplatnil interleukin-2 a interferon alfa, průměrná délka přežití je asi 12 měsíců. Nemocným nyní svítá nová naděje v podobě inhibitorů tyrozinkináz, které jsou nezbytné pro proliferaci a angiogenezi karcinomatózních buněk.


V jednom čísle New Engl J Med vychází nadějné zprávy hned o dvou nových látkách. První studie se týká sunitinibu - inhibitoru receptoru pro endoteliální růstový faktor (VEGFR) a trombocytární růstový faktor (PDGFR).

Studie se zúčastnilo 750 nemocných s metastazujícím Grawitzovým tumorem. Sunitinib prodloužil přežití v remisi na 11 měsíců, zatímco při léčbě interferonem alfa došlo k progresi onemocnění průměrně již po 5 měsících. Sunitinib byl úspěšný i co se týče zlepšení kvality života a zmírnění únavy. Druhá studie se zabývá sorafenibem, perorálním multikinázovým inhibitorem, který kromě výše uvedených kináz inhibuje i řadu dalších.

Zúčastnilo se jí 903 nemocných s Grawitzovým tumorem rezistentním na standardní léčbu. Polovina z nich byla léčena sorafenibem a polovina dostávala placebo. Již preliminární výsledky potvrdily účinnost sorafenibu a nemocní na něj mohli přejít z placeba. Při léčbě sorafenibem byl medián přežití v remisi 5,5 měsíce, zatímco u kontrolních nemocných jen 2,8 měsíce. Sorafenib měl však časté nežádoucí účinky, jako např. průjem, únavu a kožní vyrážky.

New Engl J Med, 2007, 356, p. 115-124

Výběr a překlad MUDr. Eliška Potluková, Ph. D.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?