Instrumentování na operačním sále

11. 9. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Instrumentářka podává lékařům nástroje, stará se o sterilitu instrumentária, připravuje operační sál a materiál potřebný k operaci. Očekává se od ní sebeovládání, klidné vystupování, rychlé a přesné plnění úkolů. Tato práce je náročná na vnímání a paměť, odborné vědomosti a praktické zkušenosti. Instrumentováním rozumíme účast instrumentářky při operaci.


Práci instrumentářky v průběhu operace lze rozdělit do několika částí: 1. mytí a oblékání k operaci, 2. příprava u operačního stolu, 3. obecná instrumentační technika a úkoly v průběhu operace, 4. speciální instrumentační postupy.

Instrumentování znamená správné a včasné podávání připravených nástrojů a jiných potřeb, přebírání zpět, opětovná úprava, popřípadě vyřazení. Při podávání nástrojů sestra předně plní přání operatéra a poté podává nástroje I. a II. asistentovi. Nástroje je možno podávat několika způsoby: bez výzvy, podle němých posunků, podle slovní výzvy. Při podávání nástrojů bez výzvy je nutné, aby sestra trvale sledovala průběh operace, proto musí do operační rány dobře vidět a stále být orientována, co se v ní děje. Čím lépe zná průběh operace, tím snáze může předvídat, jakých nástrojů bude v nejbližší chvíli zapotřebí, a podává je bez prodlení, tedy je vlastně nabízí. Dobrá souhra operatéra a instrumentářky, která podává nástroje bez výzvy, je možná u tzv. operací typických -nekomplikovaných.

Nástroje musejí být čisté, přezkoušené, suché a chladné. Na nástrojích ještě před předáním operatérovi ověří pohledem ostří, stav zoubků a hroty jehel. Použité nástroje potřísněné krví se před dalším použitím otřou vlhkým mulem nebo opláchnou ve sterilní vodě v umyvadle. Převzaté nástroje sestra zkontroluje, očistí a uloží na instrumentační stolek k dalšímu použití.

Nástroje instrumentářka nikdy nepodává za zády či pod pažemi členů týmu. Pod rukou a zápěstím operatéra lze podávat nástroje jen v operačním poli, aby operujícímu nezakrývala výhled do rány. Instrumentářka podává nástroje podle potřeby pravou i levou rukou a měla by vždy být o krok napřed než operatér. V pravé ruce má obvykle v pohotovosti nůžky pro svoji potřebu. Všechny nástroje a předměty se podávají tak, jak je bude operatér držet, aby je již nemusel v ruce obracet a mohl ihned pracovat. Před vlastní operací je nutné řádné zarouškování operačního pole, které má za cíl nekontaminovat ránu bakteriemi z okolí kůže a z operačního pole. Jednou z nejdůležitějších povinností je počítání roušek, longet a operačních nástrojů na počátku operace a před uzavřením tělních dutin.

Instrumentářka má během operace k ruce „obíhající sestru“. S její pomocí doplňuje nástroje a pomůcky a podle potřeb zajišťuje komunikaci s okolím. Po celou dobu trvání operace obě neustále dbají na sterilitu.

Jak zacházet s instrumentáriem

Bezprostředně po ukončení operace musejí být nástroje dekontaminovány, čištěny a sterilizovány včetně balení a uložení. Oplachování nástrojů pod tekoucí vodou by mělo patřit minulosti. Smyslem je dosáhnout usmrcení mikroorganismů, inaktivace virů a odstranění organického a anorganického znečištění. Dekontaminace slouží především k ochraně instrumentářek, které s nástroji pracují před sterilizací. Výhodné je, když jsou operační sály vybaveny myčkami, kde automaticky probíhá proces dekontaminace, dezinfekce, mytí a čistění. Nejsou-li operační sály vybaveny myčkami a mytí se provádí ručně v umývárně, musí čištění a mytí nástrojů vždy předcházet dekontaminace a chemická dezinfekce. Stejný postup platí i při předsterilizační očistě probíhající po transportu do centrální sterilizace. Nástroje se ukládají do dekontaminačních nádob - uzavíratelných kontejnerů. Zde jsou uloženy v dekontaminační lázni tak, aby mohly být vyjímány hromadně, bez doteku lidské ruky. Dezinfekční a čisticí roztoky musejí splňovat tyto požadavky: musejí být virucidní s dostatečným mycím a protikorozním účinkem, nesmějí obsahovat chlor a koagulovat s bílkovinami. Mytí a čištění nástrojů se provádí měkkým kartáčkem, duté nástroje se prostříkávají tlakovou pistolí. Poté jsou nástroje osušeny, setovány do jednotlivých sít, provádí se hygienická, funkční a technická kontrola, jsou zabaleny do roušek a uloženy do kontejnerů. Takto jsou připraveny ke sterilizaci.


SOUHRN

Text shrnuje zásady práce instrumentářky a připomíná rozdíly mezi jednotlivými typy její práce - zejména mezi instrumentováním „bez výzvy“ a „podle slovní výzvy“ - a také zásady práce s chirurgickými nástroji a související postupy. Připomíná také, že jednou z nejdůležitějších povinností instrumentářky je spočítat roušky a operační nástroje na počátku a konci operace.

SUMMARY

The paper outlines OR nurse duties and guidelines. The author addresses differences between instrumentation „without demand“, and „on demand“, as well as handling surgical instruments and related procedures. She also reminds that one of the most important duties of an OR nurse is counting drapes and instruments both at the beginning and the end of the operation.


O autorovi: Bc. Markéta Votovová, COS, FN Motol, Praha (v otavova.marketa@seznam.cz)

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?