Chrudimská radnice však kritizuje kraj kvůli úvahám o přenesení centrální sterilizace operačních nástrojů a přístrojů z Chrudimi do Pardubické krajské nemocnice. Podle starosty Jana Čechlovského (ODS) by to mohlo postupně znamenat zánik akutní péče v chrudimském zařízení.
„Udivuje mě tato kauza, kterou údajně zlovolný krajský úřad nechce v chrudimské nemocnici investovat,“ reagoval hejtman Radko Martínek (ČSSD).
„Trváme na svém názoru, že sterilizace se musí rekonstruovat zde i v Pardubicích, a to nejen z důvodů provozních, ale i ekonomických,“ zdůraznil Čechlovský.
„Dovoluji si upozornit chrudimské zastupitele, stejně tak ostatní, že doby, kdy se v kraji rozdávaly investice podle toho, kdo s kým kamarádí, nenávratně skončily,“ vzkázal chrudimskému zastupitelstvu Martínek. Jediným kritériem pro přidělení investice je podle jeho slov její nutnost a efektivnost vynaložených peněz. Stejné to je i v případě sterilizace v Chrudimi.
„Je pochopitelné, že v okamžiku, kdy jsme zjistili, že společnost, která připravila posudek, je nebo může být na akci zainteresována, necháváme si udělat ještě jeden nezávislý posudek,“ připomněl hejtman.
Na základě tohoto posudku pak rada a zastupitelstvo Pardubického kraje rozhodnou, kam potřebné investice budou směřovat. V každém případě budou podle vedení kraje znamenat zlepšení dosavadní situace v obou nemocnicích.
„O všech těchto skutečnostech jsem osobně informoval starostu města Chrudim i ředitele chrudimské nemocnice. A nezbývá se tedy podivit nad teatrálními obavami chrudimských radních, když k tomu nemají důvod,“ zdůraznil Martínek.
Podle vedení chrudimské radnice však Pardubický kraj, vedený sociálními demokraty, odkládá nepopulární kroky na dobu po volbách, aby neztratil přízeň voličů. Dokladem toho má být i nedávné zrušení ortopedie v Chrudimi, za jejíž zachování se kraj podle Čechlovského nepostavil.
„Určitě by byly obavy na místě v okamžiku, kdy bývalý radní Janeček (ODS) převáděl chrudimskou nemocnici na akciovou společnost s minimálním základním kapitálem a vystavil tak nemocnici permanentní hrozbě konkurzního řízení. Z důvodu politické příslušnosti tehdy chrudimská radnice mlčela. Dnes protestuje a zbytečně zneklidňuje obyvatele,“ dodal Martínek.