Předpověď na konec druhé dekády 21. století odhaduje 29 % chybějících registrovaných sester (Bureau of Health Professions, 2002). O problematice nedostatku sester v USA a možnostech řešení jme hovořili s Ivetou Valenovou, RN, MS, OCN.
* Žijete a pracuje ve Spojených státech. Jaké možnosti řešení tohoto nedostatku sester se nabízejí?
V průběhu let bylo na různých úrovních, např. státní, federální, na úrovni školství či zaměstnavatelů, navrženo a zavedeno mnoho krátkodobých a dlouhodobých řešení (Nevidjon, Erickson, 2001). Osobně považuji za velmi zajímavé jedno z krátkodobých řešení určených pro nemocnice a další zdravotnická zařízení. Instituce s bezprostředním nedostatkem personálu mohou zaměstnat tzv. sestry cestovatelky (travel nurse). Jedná se o koncepci, která se poprvé objevila v 80. letech minulého století. Zcela zjednodušeně jde o to, že nezávislá agentura zaměstnává nelékařský zdravotnický personál a zprostředkovává jedincům práci podle aktuální poptávky. V současné době je na trhu takových společností nabízejících různě dlouhé pracovní kontrakty ve všech 50 státech USA několik desítek.
* Co tato koncepce konkrétně představuje pro potenciálního zaměstnavatele a samotou sestru cestovatelku?
Principem sestry cestovatelky je krátkodobá -jedná se obvykle o 13 týdnů - pracovní výpomoc spojená s cestováním podle výběru lokality. Nemocnice či jakákoli jiná organizace potýkající se s momentálním nedostatkem zdravotnického personálu si může zvolit tento způsob rychle dostupné pracovní síly. Spolupráce s jednou či více pracovními agenturami je volbou dané instituce. Nemocnice platí agentuře předem dohodnutou sumu za sestrou odpracované hodiny. Cestovatelka je placena agenturou, která ji zaměstnává. Rozdíl je profi tem agentury, která se z těchto důvodů náruživě snaží cestovatelku udržet. Aktuální požadavky pracovních nabídek nemocnic jsou předány agenturám, které je obratem sdělí svým klientům. Ve chvíli, kdy agentura najde případného zájemce, odesílá nemocnici jeho informační složku. Osobní oddělení předá všechny došlé složky potenciálních sester manažerce oddělení (obdoba naší staniční sestry). Ta si následně vybere jednoho z kandidátů prostřednictvím telefonických pohovorů, jejichž průměrná délka je zhruba 30 minut. Dojde-li ke vzájemné shodě, tj. rozhodne-li se manažerka pracovní místo uchazečce nabídnout a té se nabízená práce, náplň, podmínky a požadavky líbí, na závěrečný krok akceptace pozice má cestovatelka 48 hodin.
Toto všechno se nemůže odehrát bez role zprostředkovatele, kterým je osobní agent cestovatelky - zaměstnanec pracovní agentury. Pro představu, tento agent nemá na starosti pouze jednoho klienta, ale řádově stovky sester cestovatelek.
* České sestry by jistě zajímalo, zda je tato koncepce dostupná pouze pro domácí americké sestry, či je otevřena také zájemkyním ze zahraničí …
Cestování za prací není určeno výhradně americkým sestrám. Tuto cestu do USA každoročně volí mnoho kanadských, britských, filipínských a jiných sester z celého světa.
* Bude-li mít tedy zájem o pozici travel nurse zahraniční sestra, co vše pro ni agentura zařizuje?
Cestovní agentury vyřídí zahraničním sestrám potřebné pracovní vízum a reálnou možností je také získání trvalého pobytu, tzv. zelené karty. Kdokoli se rozhodne pro cestování (travel nursing), má na výběr širokou škálu vysoce konkurenčních organizací. Vzhledem k mnohdy velkým konkurenčním rozdílům v nabídce agentur je na místě pečlivé zvážení všech benefi tů, tedy zaměstnaneckých výhod poskytovaných jednotlivou pracovní agenturou. Tyto zmiňované benefi ty, které uchazeč dostane, bude-li s agenturou spolupracovat, však nejsou jediným důvodem pro důkladné zvážení výběru. Stejně tak důležitý, a pro některé jedince je to faktor rozhodující, je také výběr opravdu vyhovujícího osobního agenta. Ten totiž hraje klíčovou roli a ovlivňuje spokojenost uchazeče. Cestovatelka by měla cítit, že svému agentovi může plně důvěřovat. Ten nese odpovědnost za svého klienta od momentu vyplnění přihlášky po celou dobu pracovního kontraktu. Stává se, že si cestovatelka zažádá o změnu agenta, není-li spolupráce optimální. Zajímavé ale je, že klient agenta ve skutečnosti vůbec nemusí osobně potkat - vše se vyřizuje telefonicky, e-mailem či faxem.
* Zmiňovala jste benefity, které jsou rozhodující pro volbu agentury, resp. zaměstnavatele. O jaké výhody se konkrétně jedná?
Mezi všeobecně nabízené benefi ty se řadí kompetitivní hodinová mzda, placené zdravotní, zubní a životní pojištění, důchodové spoření, jednopokojový vybavený byt s plně hrazenými provozními náklady, proplacení cestovného do určité výše, případné jednorázové bonusy, např. po ukončení kontraktu, prodloužení stávajícího kontraktu, doporučení nového uchazeče, dlouhodobá loajalita k jedné společnosti apod. Zajímavé jsou také možnosti a dostupnost on-line kurzů celoživotního vzdělávání zdarma, 24hodinová pomocná telefonní linka a řada dalších výhod. Existuje-li mezi nemocnicí a cestovatelkou oboustranná spokojenost a potřeba, sestra má možnost zažádat si o prodloužení stávajícího kontraktu. Sestra cestovatelka si také může s sebou na cesty vzít, ovšem za menší poplatek spojený s užíváním bydlení a případného zdravotního pojištění, až osm členů rodiny. Mezi výhody této formy „cestování“ také patří obrazně řečeno „otevřené dveře“ do rozmanitých koutů USA spojené s poznáváním nových míst a lokálních zvyklostí. Neméně významná je však i možnost dalšího osobního růstu, získání větší nezávislosti, výhoda různorodých pracovních příležitostí či nestrannost k vnitřní politice oddělení a celé instituce plynoucí z krátkodobého úvazku.
* Takto se může zdát, že travel nurse představuje „samá pozitiva a sociální jistoty“ … Jistě však existují i nějaké nevýhody.
Nevýhody samozřejmě existují. Například doba na zaučení na novém oddělení se pohybuje mezi jedním až třemi dny a nová sestra cestovatelka je od počátku považována za zcela plnohodnotnou pracovní sílu. Je-li potřeba výpomoc na jiném oddělení a má-li stávající jednotka dostatečný počet sester na směně, sestra cestovatelka je tam okamžitě převedena, jedná se o tzv. fl oating na doplnění stavu bez možnosti odmítnutí. Mezi další nevýhody může patřit častá změna práce, kolektivu a prostředí daná délkou kontraktu. Cestovatelky mohou být také ostatním personálem vnímány jako ty, které si vydělávají více peněz, což může přispět k určité zahořklosti odrážející se na vztahu kolektivu k cestovatelce.
* Vy osobně také působíte jako travel nurse. Jaké jsou vaše osobní zkušenosti a jak jste s touto koncepcí spokojena?
Po třech letech trvalého zaměstnání jsem se i já rozhodla vyzkoušet život cestovatelky. Na základě nabídek jsem zkontaktovala dvě společnosti, které mi samy přidělily agenty. Jedna ze společností nabízela evidentně lepší benefi ty, jak jsem však postupem času zjistila, druhá agentka mi osobně vyhovovala více. Lépe se o mne starala a cítila jsem, že jí mohu skutečně důvěřovat. Díky osobním preferencím pracovat na onkologii v Seattlu, stát Washington, jsem čekala na vhodnou nabídku asi dva měsíce. Tato poměrně dlouhá „čekací doba“ byla z velké části ovlivněna tím, že se jedná o populární lokalitu. Nakonec jsem souhlasila s pozicí na ACE jednotce (Acute Care of Elderly), což je interní oddělení pro pacienty starší 65 let. Celková doba od zažádání o interview po nástup do práce a stěhování se do poskytnutého bytu trvala přesně týden. Ne vždy jde celý proces samozřejmě takto hladce, což je vždy ovlivněno řadou konkrétních faktorů. Travel nurse je však názornou ukázkou, jak může nemocnice zaměstnáním cestovatelky řešit problém s nedostatkem personálu, a to velice rychle, byť krátkodobě. Se svou agentkou jsem v telefonickém kontaktu podle potřeby a mohu se na ni obracet se všemi dotazy či problémy týkajícími se práce či bydlení, a to 24 hodin denně. V současné práci jsem spokojená, Seattle je nádherné město u Tichého oceánu s horami na všechny světové strany, takže jsem kontrakt prodloužila o další tři měsíce. Celkovou zkušenost hodnotím pozitivně a plánuji vyzkoušet pravděpodobně ještě další lokalitu.
REFERENCE:
1. Bureau of Health Professions - National Center For Health Workforce Analysis: Projected Supply, Demand, and Shortages of Registered Nurses: 2000-2020. U. S. Department of Health and Human Services - Health Resources and Services Administration (7/2002). http://www.bhpr.hrsa.gov/healthworkforce/reports/rnproject/default.htm (navštíveno 05/10/05) 2. Nevidjon, B., Erickson, J.: The Nursing Shortage: Solutions for the Short and Long Term. Online Journal of Issues in Nursing (31.1.2001). Vydání 6, číslo 1. http://www.nursingworld.org/ojin/topic14/tpc14_4.htm (navštíveno 05/10/05)
PŘÍKLAD CESTOVNÍCH SPOLEČNOSTÍ
Cross Country TravCorps (www.crosscountrytravcorps.com) Travel Nurse (www.nurse.tv) FASTSTAFF (www.fastaff.com) Medical Express (www.medicalexpress.com)
O autorovi: Autor: Martina Pelikánová