K tomu, abyste získali práci jako pečovatelka/pečovatel ve Velké Británii, nepotřebujete zdravotnické vzdělání (i když je výhodou), postačí vám kladný vztah ke starým lidem a trpělivost. Práce je legální, na pracovní smlouvu, která může být uzavřena na dobu určitou (nejčastěji rok, s možností prodloužení) nebo na dobu neurčitou. K získání práce na území Velké Británie nepotřebujete vízum ani pracovní povolení. Odpracované roky se započítávají do důchodu.
Pracujete-li na plný úvazek, máte nárok na čtyři týdny placené dovolené ročně. Zaměstnavatelé platí i přestávky v zaměstnání při dodržení dané pracovní doby. Některá zařízení nabízejí svým zaměstnancům stravování během směny zdarma, jiná i ubytování zdarma či za určitý poplatek. Minimální zákonem stanovená hodinová mzda pro pracovníky starší dvaadvaceti let je 5,05 za hodinu, většina domovů nabízí finanční ohodnocení o něco vyšší. Pracovní doba na plný úvazek je zpravidla třicet pět až čtyřicet hodin týdně, výjimkou nejsou ani zaměstnanci, kteří po dohodě se zaměstnavatelem pracují až sedmdesát hodin týdně. Je možné pracovat i na částečný úvazek, tzv. part-time job, a současně mít několik zaměstnání. Máte právo nepracovat více než 48 hodin týdně. V případě, že souhlasíte s přesčasy, měli byste podepsat k tomu určené prohlášení. Přesčasy jsou placené. V Británii není běžné dostávat 13. a 14. plat, některé domovy však vyplácejí odměny. V případě, že jste ukončili pracovní poměr a nevyčerpali všechny dny dovolené, zaměstnavatel je povinen vám je proplatit.
Před odjezdem z České republiky
Vzhledem ke svým zkušenostem doporučuji najít zaměstnání před odjezdem z republiky. Pro člověka, který se za prací do zahraničí vydává poprvé, je neocenitelná pomoc některé z agentur, které se specializují na zprostředkování zaměstnání v zahraničí ve zdravotnickém sektoru. Kontakty na personální agentury jsou běžně k nalezení na internetových stránkách nebo v odborném tisku. Pokud ovládáte angličtinu a jste schopni domluvit se po telefonu, můžete se obrátit přímo na webové stránky některých britských společností nabízejících zaměstnání, například www.jobcentreplus.gov.uk, www.jobpilot.co.uk nebo www.loot.com.
Personální agentura vám sdělí, které dokumenty budou nezbytné ke zprostředkování zaměstnání, všeobecně platí, že musíte doložit doklady o ukončeném vzdělání, rodný list, aktuální výpis z rejstříku trestů (ne starší tří měsíců), životopis s přehledem praxe, někdy i motivační dopis a několik referencí (od posledního zaměstnavatele, lektora angličtiny, od učitele ze školy apod.). Je třeba předložit i platný cestovní pas či občanský průkaz. Často bývá vyžadován úřední překlad listin.
Před odjezdem do Velké Británie se odhlaste od své zdravotní pojišťovny, zdravotní a sociální pojištění za vás bude odvádět zaměstnavatel ve Velké Británii. Podle zákona mohou být občané zemí Evropské unie pojištěni pouze v jedné zemi EU. S případnými problémy vám jistě pomohou ve vaší pobočce zdravotní pojišťovny. Na úřadu správy sociálního zabezpečení není nutné se odhlašovat, ale po návratu ze zahraničí doporučuji pečlivě uschovat všechny dokumenty, které budou nezbytné pro zařízení důchodového zabezpečení.
Po příjezdu do Velké Británie
Nejpozději do třiceti kalendářních dnů po začátku pracovního poměru se musíte zaregistrovat na úřadu Home Office, který registruje pracovníky z nových členských států EU. Neuděláte-li to, budete v Británii pracovat nelegálně až do vyřízení registrace. V tomto období můžete být nuceni zastavit práci. Přijíždíte-li do Velké Británie pracovat na dobu kratší jednoho měsíce, registrovat se nemusíte. Formulář žádosti (Worker Registration Scheme form, WRS form) najdete na www.workingintheuk.gov.uk a po vyplnění jej zašlete doporučeně, spolu s vaším cestovním pasem či občanským průkazem (fotokopie nejsou akceptovány), na adresu Worker Registration Team, Home Offi ce, Walsall Road, Cannok, WS11 0JA. Nezbytné je přiložit dvě fotografie pasového formátu, na jejichž zadní stranu napíšete jméno a dopis od vašeho současného britského zaměstnavatele potvrzující začátek pracovního poměru. Poplatek za registraci je 70 a lze ho uskutečnit kreditní kartou, UK šekem nebo poštovní poukázkou (UK postal order).
Vyřízení žádosti trvá 2-4 týdny. Na základě těchto dokumentů obdržíte registrační osvědčení (WRS Registration Card a WRS Registration Certificate), která jsou platná 12 měsíců a umožňují vám po tu dobu žít a legálně pracovat ve Velké Británii. Pokud práci změníte před uplynutím 12 měsíců, je třeba se zaregistrovat znovu (tentokrát již bezplatně) hned, jakmile získáte novou práci. Tehdy stačí vyplnit pouze WRS form a doložit dopis od zaměstnavatele. Budete-li zaměstnáni déle než rok bez přerušení u jednoho zaměstnavatele, nemusíte se již znovu registrovat a můžete získat povolení k pobytu (Residence Permit).
Máte-li více pracovních poměrů najednou, musíte si zažádat o potvrzení registrace pro každého zaměstnavatele zvlášť. V případě jakýchkoli dotazů kontaktujte WRS@ind.homeoffi ce.gsi.gov.uk. Ihned po získání práce si také musíte zařídit Národní pojišťovací číslo, tzv. National Insurance number (NI number, NIN), které slouží k odvodům příspěvků do fondu státního pojištění. Pro získání tohoto čísla je nutné absolvovat pohovor (Evidence of Identity interview) na nejbližším úřadu práce (Jobcentre Plus, Jobcentre). Po nalezení nejbližšího úřadu práce si dohodnete termín schůzky, k níž potřebujete platný cestovní pas nebo občanský průkaz (fotokopie nejsou akceptovány) a potvrzení o zaměstnání, například pracovní smlouvu nebo dopis od zaměstnavatele potvrzující váš pracovní poměr.
Dále vám bude sděleno, jaké další dokumenty jsou požadovány (např. WRS Registration Card a Certificate, výplatní pásky, rodný list, řidičský průkaz, oddací list). Žádost o NI number vyplníte při pohovoru. Interview probíhá obvykle mezi čtyřma očima, kromě případu, že potřebujete tlumočníka. Vyřízení žádosti trvá 6-8 týdnů. Více info najdete na stránkách National Insurance number je obdobou našeho rodného čísla a zůstane vám po celý život. Nejprve poštou obdržíte dočasné NIN, za několik týdnů poté i plastikovou kartičku - NI number Card. Ta neslouží jako doklad totožnosti. Při každé změně zaměstnání je nutné toto číslo předložit. Při hledání zaměstnání nemůžete být odmítnuti jen proto, že ještě nemáte NIN.
V tomto případě může být dočasně použito datum vašeho narození. O NIN si můžete zažádat i před začátkem pracovního poměru, ale musíte prokázat, že si práci hledáte (např. registrací v pracovních agenturách). Z platu vám nesmějí být strženy peníze bez vašeho souhlasu, kromě daně z příjmů a národního pojištění. Po návratu do ČR si můžete zažádat o navrácení přeplatku na daních ve VB, čímž se zabývá úřad Inland Revenue (daňový úřad). K tomu je nutné doložit poslední výplatní pásky z jednotlivých zaměstnání ve Velké Británii. Více na www.inlandrevenue.gov.uk.
Po získání zaměstnání je nutné zaregistrovat se u praktického lékaře (General Practicioner, GP), který vás může v případě potřeby odeslat ke specialistovi či do nemocnice. V místě vašeho bydliště vyhledejte tzv. Doctors' surgery (GP practise), kde na recepci vyplníte formulář a objednáte se ke vstupní prohlídce. Tu provádí sestra a bude se vás mimo jiné ptát na prodělané nemoci, operace, očkování a současné obtíže.
Návštěvy lékaře jsou zdarma. Na podkladě formuláře obdržíte poštou NHS Medical Card, která je důležitým dokumentem v případě, že budete hospitalizováni. Po získání NHS Number, které je součástí NHS Medical Card, si objednejte Evropský průkaz zdravotního pojištění (European Health Insurance Card, EHIC), který je obdobou naší kartičky zdravotní pojišťovny, a pokud se jím prokážete, v nutných případech vás zdarma či za poplatek ošetří v zemích EU. EHIC nenahrazuje cestovní pojištění. Formulář žádosti si můžete vyzvednout na kterékoli poště ve Velké Británii.
Více info naleznete na www.dh.gov.uk/travellers. Dalším nezbytným krokem je zřízení bankovního účtu, na který vám zaměstnavatel bude ukládat výplatu. Největší banky jsou Lloyds TSB (www.lloydstsb.co.uk), NatWest (www.natwest.com), HSBC (www.hsbc.co.uk) a Barclays (www.barclays.co.uk). Samozřejmostí je možnost zřízení internetového bankovnictví (On-line banking). Více inf ohledně dokumentů potřebných k založení účtu najdete na výše uvedených webových stránkách.
Potřebovat budete i britský výpis z rejstříku trestů (CRB check), vydaný úřadem Criminal Records Bureau (CRB). Ten je požadován od všech zaměstnanců, kteří pracují s lidmi, např. od care assistants, učitelů, sportovních trenérů, průvodců. O CRB check budete požádáni zaměstnavatelem. Zažádat o něj si můžete dvěma způsoby - zatelefonovat na 0870 90 90 844 nebo vyplnit formulář získaný od osoby, která vás o výpis požádala. Poplatek 31 lze uskutečnit kreditní kartou, šekem nebo poštovní poukázkou. Některé organizace poplatek za CRB check za své zaměstnance hradí. Více na www.crb.gov.uk.
Z osobní zkušenosti vím, že zaměstnavatelé většinou svým zaměstnancům s vyřízením výše jmenovaných formalit pomáhají. Výpovědní lhůta je ve Velké Británii zákonem stanovena na jeden týden. Po skončení pracovního poměru byste měli dostat formulář P45, který je obdobou našeho zápočtového listu. Formulář P60 slouží k navrácení daní a je vydáván v dubnu až v květnu. Ve Velké Británii je možné navštěvovat jazykové kurzy. Cena závisí na místě a intenzitě kurzů a kvalifikaci lektorů. Některé školy nabízejí kurzy pro členy EU zdarma. Práci care assistant mohu doporučit především sestrám se základní znalostí angličtiny, protože se v ní zdokonalí a poté mohou přejít do zdravotnictví. Ve Velké Británii se registrací sester a porodních asistentek zabývá organizace Nursing and Midwifery Council (NMC). Na webových stránkách www.nmc-uk.org naleznete informace potřebné k registraci.
O autorovi: Pavla Rydlová Klinika ORL a chirurgie hlavy a krku, FN Motol, Praha (P. Rydlova@seznam.cz)