Ta tak poprvé v historii putuje do střední Evropy. Medaile je poděkováním za práci jak praktickou, tak i vědeckou, a to v mezinárodním měřítku.
TISKOVÁ ZPRÁVA
„Je pro mne velkou ctí, že jsem toto ocenění získal. Je to uznání mé práce, kterého si nesmírně vážím, ale také zároveň obrovská motivace a hnací motor ve všem i nadále pokračovat. Nesmírně si vážím toho, že, co dělám, kolegy po celém světě oslovilo natolik, že mi tato společnost věnovala za mé úsilí zlatou medaili,“ říká prof. MUDr. Jan Peregrin, CSc. přednosta Pracoviště radiodiagnostiky a intervenční radiologie IKEM.
Jan Peregrin se narodil 3. února 1951 v Hradci Králové. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy absolvoval v roce 1975 a ihned po ukončení studia začal pracovat v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), kde - s drobnými přestávkami - pracuje dodnes.
Po atestaci v roce 1978 se zaměřil na kardiovaskulární a intervenční radiologii, která byla v té době nově vznikající specializací. Začal provádět nejen diagnostické angiografie a balónkovou angioplastiku, ale i koronární angiografie a angioplastiky. V té době cvičil několik českých intervenčních kardiologů, kteří se v této oblasti později stali prominentními odborníky. Nakonec se ale rozhodl opustit kardiologii a plně se soustředit jak na vaskulární, tak i na nevaskulární intervenční radiologické postupy. Druhou atestaci z radiologie složil v roce 1981.
V letech 1984-1987 strávil tři roky v Kuvajtu jako odborný asistent na nově otevřené lékařské fakultě místní univerzity. Byl jedním z prvních lékařů, kteří tam provedli periferní angioplastiku. Místní životní podmínky a také nemoci se velmi lišily od těch, které se běžně vyskytují v Evropě. To mu dalo jedinečnou příležitost provést řadu nefrostomií a perkutánních odstranění ledvinových kamenů.
Po návratu do Prahy se stal zástupcem přednosty nově vzniklého Oddělení radiodiagnostiky a intervenční radiologie IKEM. Následovalo jeho jmenování přednostou. V letech 1993-2009, působil jako externí přednášející na LF Univerzity Karlovy v Praze a v Hradci Králové. V roce 1998 byl jmenován odborným asistentem a v roce 2008 řádným profesorem Univerzity Karlovy v Praze.
Profesor Peregrin byl v Praze úzce zapojen do postgraduálního vzdělávání intervenčních radiologů a byl organizátorem a duševním otcem osmi ročníků Mezinárodního semináře o intervenční radiologii konaného v Praze ve spolupráci s Dotterovýma institutem z Portlandu, USA v letech 1994 až 2002. Jen díky jeho neoblomné snaze se v České republice stala intervenční radiologie uznávanou nástavbovou subspecializací radiologie s atestací, profesor Peregrin je v současné době vedoucím subkatedry intervenční radiologie.
Jan Peregrin je autorem a spoluautorem více než 200 vědeckých a vzdělávacích prací v našich i mezinárodních časopisecha kapitol v knihách, stejně jako je autorem četných příspěvků na vědeckých a vzdělávacích kongresech.
Členem CIRSE je už od roku 1985 a od konce 90. let zde zastával i různé pozice v rámci představenstva. V roce 1999 byl organizátorem výročního kongresu CIRSE v Praze. V roce 2005 byl zvolen pokladníkem, v letech 2007 až 2009 následoval post viceprezidenta, a vše vyvrcholilo v letech 2009 až 2011, kdy zastával funkci předsedy společnosti.
Ve svém volném čase se rád čte - zejména fantasy a sci-fi knihy. Zajímá se o rock a blues 60. let. Když byl mladý, hrál závodně stolní tenis s velmi dobrými výsledky v rámci celé republiky. V současné době stále aktivně hraje a také hraje rád tenis a lyžuje.
Má manželku Hanu, která je povoláním pediatr. Spolu mají dvě děti - syn je neurolog, dcera vystudovala Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy a působí v oblasti cestovního ruchu.