Jedenáct lží Davida Ratha

20. 5. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Svaz zdravotních pojišťoven zaslal komentář k vyjádření prezidenta ČLK Davida Ratha k otázce pojišťoven v současném zdravotnictví. Rath pro Zdraví.Euro.cz vyjmenoval jedenáct základních problémů. "Pane prezidente, nelžete. Kdyby měla možnost lékařská veřejnost a občané vidět, jak postupujete na jednáních v oněch Vámi vypsaných 11 bodech, musely by se za Vás stydět," píše se v prohlášení Svazu...


Reakce Svazu zdravotních pojišťoven na 11 bodů, které vyjmenoval David Rath (viz článek Mohou pojišťovny bez chybějící koncepce začít něco dělat samy?)

1) Komora na všech výběrových řízeních na nové smlouvy doporučuje uzavření smlouvy po výběrovém řízení, když smlouva není nabídnuta, spoluvytváří tlak na pojišťovny ve prospěch nově vzniklých zdravotnických zařízení.

2) Je to Komora, která říká, že každý lékař či zařízení má dostat smlouvu a lobbuje v parlamentu, aby všechny stávající smlouvy byly z omezení pětileté délky převedeny automaticky s dobou trvání na dobu neurčitou.

3) Právě pan prezident ČLK pravidelně zvedá prapor odporu proti regulacím, naposledy úspěšně v dohodovacím řízení a při spolupráci s MZ na přípravě vyhlášky č. 50/2005 Sb.

4) Není pravdou, že by zdravotní pojišťovny neprováděly kontrolu preskribčních omezení u nákladných léků, jsou na to nastaveny jak informační systémy, tak metodiky pro revizní lékaře.

5) Absolutní lží je tvrzení, že řada drahých léků je předepsána se souhlasem revizních lékařů. Pravdou je, že je trvale omezován rozsah nákladných léků, který podléhá schvalovacímu procesu revizních lékařů zdravotních pojišťoven. To s sebou jednoznačně nese nárůst počtu indikací. Co dělala Komora proti tomu, aby tato kontrolní práva nebyla omezována?

6) Zdravotní pojišťovny pravidelně provádí kontrolu personálního a technického vybavení zdravotnických zařízení – proto jsou často pod palbou kritiky, že nechtějí hradit poměrné velké množství neoprávněně vykazované zdravotní péče.

7) Problematiku stentů řešily zdravotní pojišťovny v minulém roce ve spolupráci s kardiologickou odbornou společností a tvrzení prezidenta ČLK v této věci je absolutně nepravdivé. Je nutné si položit otázku, jak to, že to Komora neví, ale to je spíše její vina.

8) Kontroly oprávněnosti používaných materiálů jsou jedním ze standardů provádění každodenní kontrolní činnosti.

9) Všichni, kdo byli na dohodovacím řízení na II. pololetí v segmentu ambulantních specialistů, teď kroutí hlavou a nechápou, vždyť to byly zdravotní pojišťovny, které za osobní účasti prezidenta ČLK navrhovaly růst ceny práce lékařů výměnou za přesnější regulace a právě prezident ČLK všemožně bojoval za to, aby tato dohoda nebyla uzavřena.

10) Problematika cen v oblasti léčiv není v pravomoci zdravotních pojišťoven.

11) Návrh kategorizace zdravotnického materiálu byl účelově předán do řady novel zákona 48/1997 Sb., kde se právě Komora snažila omezit kontrolní a regulačně smluvní mechanismy zdravotních pojišťoven, a proto se domníváme, že sněmovna postupovala v této věci správně.

Závěrem:

Pane prezidente, nelžete. Kdyby měla možnost lékařská veřejnost a občané vidět, jak postupujete na jednáních v oněch Vámi vypsaných 11 bodech, musely by se za Vás stydět. Pro většinu z nás, kteří můžeme sledovat dlouhodobě Vaše vystupování, jste nedůvěryhodná osoba.

Zdroj: stanovisko Svazu zdravotních pojišťoven ČR

www.Zdravi.Euro.cz

REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

Dr.M. Třeštík, MBA

Slovo „lež“ pana Ratha bych nahradil slovem schizofrenie

Politické ambice vysoké. V roce 1991 se stal Rath členem ODS. Ale nepochopen sám sebou i stranou, stranu opouští.

Že by založil vlastní? Ano, stalo se, nikoliv politickou, ale odborovou, v roce 1995 zřídil Lékařský odborový klub. V tomto období pranýřuje Českou lékařskou komoru a sociální poměry lékařů a stává se tak, jak jinak než patřičným bojovníkem, zdánlivě za zájmy lékařského stavu.

Vítězoslávy dosahuje v r.1998, kdy je zvolen stejnými lékaři, které v letech 1995 kritizoval. Není to tak dlouho, kdy slovně zaútočil dokonce na prezidenta Václava Klause, kterého přirovnal ke Klementu Gottwaldovi a kdy vyhrocoval situace mezi ODS a zrušení členství v komorách.

Není to tak dlouho, kdy horko těžko obhajoval hospodaření České lékařské komory a kdy se uvažovalo o jeho odvolání. Jako řečník, je výřečně nepřesvědčivý. Ale hospodaření ČLK uhájil, záporná čísla se stala rázně kladnými. Součet 1 + 1 nemusí být jedna. Ani součty VZP nejsou 1+1, tvrdí Rath a jako ekonom, na kterého si hraje, není už vůbec přesvědčivý.

„Zklamané vášně a uražená ješitnost“, by se dalo nazvat chování pana Ratha za poslední svoje období. Poměrně chápu jeho ambice, ambice dokonce takové, že by se viděl rád v křesle ministra zdravotnictví. A potom by mě docela zajímala jeho role, jak je připraven na reformu zdravotnictví a jak by reagoval na připomínky ostatních, podobných Rathů. V momentě by zapomněl na všechny lékaře, včetně jejich sociálních nejistot.

Ale naštěstí Česká lékařská komora v čele s Rathem nemá rozhodně patent na rozhodování ve zdravotnictví. A naštěstí Rath není ani soudce, aby rozhodoval o osudech lidí. Bohužel ale může rozhodovat o osudech mnohých pacientů a to je daleko větší krize, než o které Rath mluví dnes.

MUDr. Petr Endler

Myslím, že ať dr. Rath nebo poskytovatelé, kteří usilují o navýšení jakéhokoliv typu úhrad a tlačí na pomyslný zdroj peněz t.j. na pojišťovny zapomněli, že české přísloví říká …vem si chlup na dlani…..V případě zdravotnictví je příčinou chybění tohoto chlupu vadný systém, a to bych předpokládal, že by především dr. Rath měl vědět. Z jeho dosovadního jednání však soudím, že mu však nejde o ten chlup na dlani, ale o výnosnou židli. Na ni chce dosednout prostřednictvím ,“přízně“ skupiny zdravotníků, kteří jsou ochotni mu uvěřit, že ten chlup již vyrostl a to jeho zásluhou.


  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?