Jejich zaměstnanci se obávají důsledků sloučení těchto zdravotnických zařízení, které jsou dosud příspěvkovými organizacemi kraje, do akciové společnosti Nemocnice Olomouckého kraje.
„Odboráři nás samozřejmě upozornili na určitou nervozitu, která v nemocnicích panuje. Domnívám se však, že zmizí jakmile celý systém začne fungovat,“ řekl Právu náměstek hejtmana Ladislav Kavřík (ODS). V nemocnicích budou podle něj i po transformaci nadále lékaři vykonávat běžné úkony a rovněž mzdy personálu i jeho počet zůstane srovnatelný s jinými zařízeními.
Podle předsedy krajské rady Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Zdeňka Sovíka se zaměstnanci nemocnic změny obávají na základě zkušeností z jiných krajů, kde již k transformaci zdravotnických zařízení došlo. „Více o fungování nového systému se dozvíme na semináři, který se uskuteční 8. března,“ uvedl Sovík.
Krajské zastupitelstvo schválilo loni v prosinci těsnou většinou převod movitého majetku nemocnic v Přerově, Prostějově a ve Šternberku, tedy přístrojů a vybavení v hodnotě bezmála 500 miliónů korun, do nové akciové společnosti Nemocnice Olomouckého kraje.
Pro se vyslovilo 29 zastupitelů zvolených za koaliční ODS a KDU-ČSL, ke schválení bylo potřeba 28 hlasů z pětapadesáti. Ostře proti dalšímu kroku směřujícímu k transformaci krajských nemocnic na jednu obchodní společnost vystoupili zastupitelé za ČSSD a KSČM.
Jako příspěvkové organizace budou všechny tři krajské nemocnice fungovat jen do poloviny letošního roku.
Do té doby by také mělo být rozhodnuto o tom, kdo bude akciovou společnost řídit, případně, zda nedojde k jejímu pronájmu.
Právo