Jednotný lék na rakovinu nikdy nebude

13. 4. 2007 8:37
přidejte názor
Autor: Redakce
"Už v roce 1990 jsem navrhoval 50 korun za pohotovost a pět korun za recept. Uvědomoval jsem si, že zdravotnictví nemůže být zadarmo. Návrh byl smeten ze stolu. Naopak mě neuspokojuje privatizace zdravotnictví," říká v rozhovoru profesor Pavel Klener...


PŘEDNÍ ČESKÝ INTERNISTA PROFESOR PAVEL KLENER ŘEKL PRÁVU:

Byl jste prvním ministrem zdravotnictví po roce 1989. Jak se díváte na chystané poplatky ve zdravotnictví?

Už v roce 1990 jsem navrhoval 50 korun za pohotovost a pět korun za recept. Uvědomoval jsem si, že zdravotnictví nemůže být zadarmo. Návrh byl smeten ze stolu. Naopak mě neuspokojuje privatizace zdravotnictví. Považuji limit pěti let na zachování zdravotní péče v privatizovaných nemocnicích za velmi malý.

Zabýváte se léčbou rakoviny. V ČR ji dostane každý třetí a každý čtvrtý na ni zemře.

Výskyt rakoviny celosvětově narůstá a tak je tomu i u nás. Úmrtnost ale nestoupá nebo dokonce klesá. Je to důsledek nových léčebných postupů a léků. Mnoho nádorů už umíme úspěšně léčit a vyléčit.

Věříte v nějaký univerzální lék na rakovinu?

Ne. Ten absolutně nemůže být. Zhoubné nádory nejsou jednotná choroba. Její vznik nejde stejnou cestou, a proto nemůže být stejná léčba. Stejně tak není univerzální antibiotikum, které by léčilo všechny infekce.

A v čem bude podle vás spočívat budoucí léčba?

V genové terapii. Už dnes používáme a stále více se zavádějí léky na novém principu. Jejich rozšíření zatím brání ohromná cena. Věřím tomu, že když se začnou vyrábět ve velkém, cena se sníží a budou dostupnější pro více pacientů. Tyto léky působí na úrovni nitra buňky a brání v přeměně normální buňky na nádorovou. V kombinaci s chemoterapií se dosahuje velmi dobrých výsledků.

Může s těmito léky léčit každý onkolog?

Jsou velmi drahé, a proto by léčba měla být soustředěna do onkologických center. Tyto léky se nasazují v určité fázi onemocnění a musí tomu předcházet řada specializovaných vyšetření.

Co říkáte tomu, že někteří lidoví léčitelé tvrdí, že umí vyléčit rakovinu?

Ochladl jsem v boji proti nim, protože mě to přivedlo až k soudu, který jsem vyhrál. Nezavrhuji ale všechny léčitele. Pokud spolupracují s lékařem, mohou být pro pacienta prospěšní. Avšak to, že léčitelé zakážou pacientovi ozařování, chemoterapii a další klasickou léčbu a dávají mu své lektvary, tak to považuji téměř za zločin. Mám doklady o tom, že takováto léčba některé pacienty zahubila. Proto je můj postoj k alternativní medicíně při léčbě rakoviny veskrze negativní.

Jste ředitelem hematologického ústavu, přednostou interní kliniky a to jste před několika dny oslavil sedmdesátku. Jak se cítíte?

Dobře. Práce mám hodně. Připadá mi, jako by to bylo včera, co jsem oslavil šedesátku. Čas letí a těch deset let si člověk ani neuvědomí. Samostatně jsem napsal devět velkých monografií, u dalších šesti jsem byl významným autorem a editorem a vydal jsem spoustu učebnic pro lékaře. Teď se chystám na psaní knihy, která se bude týkat právě působení nových léků v onkologii.

Právo

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?