Vykládalo se to jako vtip na účet popletené Američanky. Protiprávní sterilizace se tehdy sváděly na režim před rokem 1990. Šetření veřejného ochránce práv Otakara Motejla v roce 2005 ale ukázalo, že sterilizace „prováděné v rozporu s právem“ pokračovaly i po roce 1990. Na severní Moravě se dnes šetří případ z roku 2007.
Motejl dostal tehdy od Romek 87 podnětů. Kvůli dokumentaci zničené povodněmi a jiným příčinám však 32 případů nešetřil. V prošetřovaných 55 případech uzavřel, že sterilizace byla protiprávní, z hlediska zákonných podmínek sterilizace. A jen zhruba polovina byla do roku 1990, ostatní se staly později.
A proč se mluví o protiprávní sterilizaci jen Romek? Nuceně se sterilizovaly i jiné ženy, ze sociálních důvodů. Eugeniku ovšem zločinně praktikovali nacisté. Národní výbory 70. a 80. let volají po „zkvalitnění cikánské populace“. Rodičky přesvědčují ke sterilizacím. V „kraji v roce 1978 sterilizovali 18 cikánských žen…“
Tento nátlak se naštěstí nedostal do zákonů. Až vyhláška ministerstva zdravotnictví a sociálních věcí z roku 1988 uvedla, že „občanům, kteří se podrobili lékařskému zákroku (…) v zájmu zdravé populace a k překonání nepříznivých životních poměrů rodiny, může poskytnout okresní národní výbor jednorázový peněžitý příspěvek…“.
To se zrušilo až v srpnu 1990. Partnerský vztah k pacientovi dnes vytěsňuje tradiční paternalistický jen pomalu. Dříve ale nuceně sterilizovali i Švýcaři a Švédové. České vládě trvalo čtyři roky, než podle Motejlových doporučení z prosince 2005 zadala z podnětu ministra Michaela Kocába úkoly ministryni zdravotnictví, aby se respektovaly platné předpisy včetně mezinárodních smluv. A za protiprávní sterilizace se vláda omluvila, premiér Fischer a ministr Kocáb vyjádřili politování vlády Romkám osobně.
Dostalo se jim paťiv (úcty). To je důležité. Je to první krok. Mělo by ale přijít i odškodnění, vláda tuto odpovědnost za stát má. A měl by zcela vymizet, dnes naštěstí už vzácný, regulační nátlak sociálních pracovnic na Romky.
Za svůj krok vláda už teď sklidila kritiku, řekl bych postaru, zleva i zprava.
Podle Ligy lidských práv to je jen kompromis, vláda měla všechny případy řádně vyšetřit a ustavit mechanismus odškodňování sterilizovaných. Naopak urážkami ji zahrnul bývalý mluvčí resortu zdravotnictví Tomáš Cikrt: „Pan Kocáb se projevil jako trouba a s ním celá vláda. Omluva-neomluva za ,nezákonné' sterilizace je politická pitomost,“ napsal.
Cikrt hájil i „regulační“ poměry před rokem 1990, prý šlo o „kdysi běžné a dnes nepřijatelné jednání lékařů s pacienty, kteří to nemysleli zle“. Cikrt přehlíží, že i za starého režimu to bylo jednání zcela protiprávní.