Rezervy vidí v mzdové oblasti a snižování provozních nákladů
K tomu mají směřovat stabilizační opatření, k jejichž realizaci chce ředitele nemocnic v Kyjově, Hodoníně a Břeclavi zavázat vedení Jihomoravského kraje.
Podle krajského radního Františka Adamce (KDU-ČSL) by si měli ředitelé počínat umírněně v mzdové oblasti, věnovat maximální pozornost snižování dalších provozních nákladů a také omezit investice. „To však neznamená, že bychom chtěli v těchto nemocnicích úplně přestat investovat,“ řekl Adamec.
Třeba v Hodoníně se počítá s rekonstrukcí stravovacího provozu, v Kyjově s přístrojovými investicemi, v Břeclavi bude stomiliónový úvěr Evropské investiční banky využit k zateplení budov.
Projekt dostavby tamní patologie však nějaký čas zůstane u ledu. Ostatní nemocnice, jejichž zřizovatelem je kraj, měly loni vyrovnaný hospodářský výsledek a Adamec předpokládá, že to tak zůstane i letos.
Zvyšování mezd ve druhém pololetí letošního roku o osm procent, o kterém rozhodla vláda, bude v kraji představovat růst výdajů o 78 miliónů korun.
Hospodaření nemocnic by to však nemělo ohrozit, pokud bude i nadále platit vládní rozhodnutí o tříprocentním zvýšení plateb zdravotních pojišťoven nemocnicím.
Doktor Adamec řekl, že stabilizační opatření se mají týkat i jihomoravských zdravotnických záchranných služeb, které od příštího roku splynou v jednu krajskou organizaci
.
V nich nesmějí průměrné měsíční mzdy do konce roku překročit 29 000 korun, u lékařů pak 53 000. Nyní podle radního dosahují průměrné mzdy v těchto zařízeních 26 000, u lékařů pak 48 000 korun, což představuje „lepší průměr“ v rámci celé ČR.
Jan Chmelíček, Právo