Přístroje jsou zatím na veřejných místech a mají je hasiči, nově je dostanou také policisté.
Investici schválili krajští radní. „Kraj na nákup vyčlenil 600.000 korun. Předpokládáme, že přístroji vybavíme policejní vozy, které zasahují u dopravních nehod,“ uvedl jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).
Kraj už v dubnu poskytl půl milionu korun na desítku defibrilátorů, které dostali hasiči. Přístroje jsou v místech, která jsou z hlediska dojezdu záchranné služby hůře dostupná. „Chceme, aby byly na co nejvíce místech v kraji a jednoduše dosažitelné 24 hodin denně. V případě akutní zdravotní příhody musí existovat možnost jejich nasazení,“ doplnil Hašek.
Mluvčí Zuchová uvedla, že záchranáři se na všechna místa v kraji dostanou v zákonné normě, ale do některých oblastí jim to trvá například čtvrt hodiny. „U vážného stavu přitom hraje roli každá minuta, protože po pěti minutách začínají odumírat mozkové buňky,“ vysvětlila. S každou přibývající minutou pak podle ní klesá o deset procent šance na přežití.
Některé z čtyřicítky defibrilátorů mají hasiči, ale jsou i v obchodních centrech nebo ve firmách. „V případě potřeby může operátorka navést člověka po telefonu, aby defibrilátor vzal, a přesnými instrukcemi mu popíše, co má udělat, jak nemocnému nalepit elektrody, zmonitorovat činnost srdce a zmáčknout tlačítko,“ uvedla Zuchová.
Defibrilátor zachránil na začátku prosince život muži v Hrušovanech u Brna. Na ulici ho našli v bezvědomí ležet dva žáci osmé třídy, kteří mu ihned začali poskytovat první pomoc. Jeden z nich zahájil resuscitaci a druhý zalarmoval záchranné složky. Jako první přijeli na místo hasiči, kteří použili externí defibrilátor.
„Po příjezdu záchranářů se podařilo u muže obnovit základní životní funkce. Díky okamžité reakci chlapců a následné resuscitaci přístrojem se podařilo muže zachránit. Tento příběh je jedním z řady úspěšných resuscitací, která ověřila fungující systém plošného rozmístění defibrilátorů,“ dodala Zuchová.