Proti kritice se ohradil šéf krajské záchranné služby Milan Klusák. Postup týmu označil ve vyjádření pro ČTK za adekvátní.
Případ se stal loni v únoru. Porod těhotné ženy trval 20 minut, takže nestihla odjet včas do porodnice a její syn přišel na svět doma. Poté zavolala záchranáře kvůli kontrole, zda je dítě v pořádku. Podle Zuzany Candiglioty z Ligy lidských práv lékař konstatoval, že je dítě v naprostém pořádku, přesto ženu i s ním přinutil ihned odjet do porodnice. Když nechtěla, zavolal policii.
Podle Klusáka byl však stav chlapce „natolik vážný, že nesnesl odklad transportu do odpovídajícího zdravotnického zařízení“. Přivolání policie bylo podle něj „jedinou možností jak předejít hrozící tragédii a jak hájit právo novorozence na život“.
Candigliota uvedla, že matka slíbila se do nemocnice dopravit sama, pokud jí na to záchranáři dají hodinu času. Chtěla se umýt a sebe i své dítě obléknout. Záchranná služba však žádala okamžitý transport. Cestou navíc podle Candiglioty možná záchranáři dítě špatně zabalili, a to prochladlo.
Naopak podle Klusáka chybovali rodiče, kteří prý svojí evidentní neznalostí a neorientovaností v problematice porodu ohrozili synův život. Podrobnosti k zásahu ani stavu dítěte neuvedl s vysvětlením, že k tomu nemá oprávnění.
Zástupkyně Ligy lidských práv kritizovala záchranáře i za to, že na pozdější stížnost prý reagovali arogantně. Podle Klusáka s rodiči i ligou jednali slušně.
Případ z Brna není jediný, který Liga lidských práv kritizovala. Podle Candiglioty je víc žen s péči před porodem, při něm a po něm nespokojených. Kvůli starostem o dítě a nedostatku času v šestinedělí ale újmu hned neřeší. Později už vše raději hodí za hlavu.