Jsem sestrou roku a ...

9. 3. 2007 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Sedmý ročník soutěže Sestra roku zná vítěze a čtyři zlaté kahánky mají své majitele. S jakými pocity procházeli hlavní hrdinové večera nádhernými sály pražského paláce Žofín několik minut po vyhlášení a po prvních „náletech“ zástupců médií? Nebylo jednoduché jednotlivé vítěze zachytit v klidu, ale přece jen se to podařilo.


PŘEKVAPILO MNE, ŽE JSEM ZVÍTĚZIL

V kategorii Sestra v nemocniční a ambulantní péči obsadil první místo Radek Hudousek z oddělení ARO Fakultní nemocnice v Plzni.

* Vyhrál jste titul Sestra roku. Jak se cítíte?

Jsem moc překvapený. To, co se před chvílí odehrálo, jsem vůbec nečekal. Netušil jsem, že to dojde až tak daleko a já zvítězím.

* Nemyslíte, že bychom teď mohli přejmenovat soutěž třeba na Bratra roku?

Myslím, že ne. Sester je víc a je to tak správné.

* Co je na vaší práci krásné?

Hezké samozřejmě je, když někomu můžete pomoct. Horší pak ale je, když chcete druhým pomoct, ale nemůžete.

* Budete nějak oslavovat své prvenství?

S pacienty určitě ne, protože dělám na anesteziologicko-resuscitačním oddělení ve Fakultní nemocnici v Plzni, takže tam slavit nejde. Ale myslím, že něco vymyslím. Doma připravíme nějakou slavnostní večeři s manželkou a dcerami. To bude asi všechno.

DOTACE NÁM ZKRÁTILI NA POLOVINU

V kategorii Sestra v sociální péči zvítězila Dana Petrželová, vrchní sestra a zástupkyně ředitele Diakonie v Libici nad Cidlinou.

* Myslíte, že prostředí křesťanské organizace pomáhá při vaší práci?

Jestli vysloveně pomáhá, to nevím. Ale určitě má toto prostředí něco do sebe. Asi přístup k lidem je trochu jiný. Musíme se víc otáčet než pracovníci státních zařízení, protože zadarmo od nikoho nic nedostaneme. Musíme se víc snažit.

* Neunavuje vás každoroční žádání o dotace?

Nedá se říct, že unavuje. Každý rok nás ale strašně mrzí, že nedostaneme tolik, kolik potřebujeme, abychom mohli mít všechno, jak má být.

* Dostali jste letos všechny peníze, o které jste žádali?

Dostali jsme zhruba polovinu.

* Bude vám to stačit?

Musíme vydržet s tím, co máme.

* Co by vám usnadnilo práci?

Možná by nám, neziskovým organizacím, pomohlo, kdybychom žádali o peníze třeba jen jednou za tři roky, abychom nemuseli každoročně připravovat všechny ty papíry znovu a opakovat všechno martyrium kolem žádání. Bylo by to pro nás jednodušší.

* Využijete své popularity Sestry roku ke shánění finančních prostředků?

Nevím, jestli budu tak velký pán, abychom kvůli tomu, že jsem získala ocenění Sestrou roku, dostali nějaké peníze navíc. Bylo by to ale příjemné.

* Překvapila vás nominace na Sestru roku 2006?

V každém případě ano. Nečekala jsem to, byl to pro mě šok.

* Co tomu budou říkat vaši klienti?

Asi budou překvapení, protože jsem o nominaci moc nemluvila.

* Byla jste na zkušené také v Anglii, že?

Byli jsme tam na týdenním pobytu a seznamovali jsme se tam s prací střediska. Vozili nás po zařízeních, kde se věnují lidem mladšího věku s psychiatrickou diagnózou. Tito lidé nepatří do domova důchodců, ale v léčebně nemají co dělat. Berou léky a mohou existovat sami. Ne však úplně, protože potřebují někoho, kdo jim pomáhá a asistuje. Na základě našich zkušeností jsme pak šly s kolegyní za panem ředitelem a řekly mu, že bychom mohli zkusit něco takového u nás. Měli jsme žádosti do klasického domova důchodců těchto mladších lidí v invalidním důchodem. Není to ale cílová skupina našeho domova. Zkusili jsme proto chráněné bydlení.

* Jaké s ním máte zkušenosti?

Po šesti letech jsme bohužel museli jeho provoz ukončit, protože jsme na něj letos nedostali ani korunu. Jsme příspěvková dotovaná organizace. Teď jsme dostali z pozůstalosti domek v Libici. Až se seženou peníze, uděláme svépomocí z domku chráněné bydlení, ještě lepší, než bylo to naše předtím.

SLAVIT BUDU PO NÁVRATU Z LÁZNÍ

Sestru ve výzkumu a vzdělávání vyhrála doc. PhDr. Miroslava Kyasová, přednostka Katedry ošetřovatelství Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

* Na pódiu jste děkovala kolegyním v práci i svým studentkám. Jak moc je důležitá spolupráce na pracovišti?

Myslím, že spolupráce je velmi důležitá. Práce ve zdravotnictví vyžaduje totiž práci týmovou. Od toho se odvíjí i práce na teoretickém pracovišti.

* Jak jste se dostala k práci, kterou děláte?

Moje dráha byla složitá a náročná. Je za ní hodně úsilí a houževnaté práce. Začínala jsem jako sestra na dětském oddělení ve Vyškově, potom jsem studovala na Karlově univerzitě v Praze a následně působila na různých úrovních vzdělávání.

* Je pro vás tato soutěž důležitá?

Soutěž Sestra roku má velký význam. Je poděkováním za práci všech sester.

* Budete oslavovat vítězství s kolegyněmi na pracovišti?

Vzhledem k tomu, že už zítra nastupuji třítýdenní lázeňskou léčbu, veškeré oslavy a poděkování svým kolegyním nechám, až se z lázní vrátím.

JE KRÁSNÉ VRACET LIDEM ZDRAVÍ

Čestné ocenění za celoživotní dílo v ošetřovatelství, udělované redakcí časopisu Sestra a redakční radou časopisu získala Miloslava Kejíková z LDN v Bílovicích nad Svitavou, která pracuje ve zdravotnictví již 48. rokem.

* Dostala jste cenu za celoživotní dílo. Jak se cítíte?

Výborně. Jsem opravdu moc šťastná a ocenění si nesmírně vážím. A jsem ráda, že tuhle práci mohu vykonávat dál.

* Co považujete na své práci za krásné?

Krásné je to, že vracíte lidem zdraví. Že vás ti lidé mají rádi a přivítají vás s úsměvem, když přijdete do práce. Myslím si, že to je největší štěstí, co může člověka potkat.

* Přesto, nejste někdy na pacienty maličko „naštvaná“?

To rozhodně ne. Oni mě naštvat nemohou, ale tím neříkám, že jiné zdroje rozmrzelosti neexistují. Já se nedokážu na někoho z pacientů zlobit. Všechno musíte hodit za hlavu, všechny starosti nechat doma nebo před dveřmi nemocnice. Do práce musíte vždycky s úsměvem.


TŘEŠNIČKOU NA DORTU BYLY HODNOTNÉ DARY

Pro vítěze a finalistky 7. ročníku soutěže Sestra roku 2006 připravila společnost Mladá fronta a. s. za přispění partnerů projektu řadu hodnotných dárků. Vítězové tří vyhlašovaných kategorií a Čestného ocenění za celoživotní dílo v ošetřovatelství si vedle zlatého kahanu a nádherných kytic odnášeli: dárkovou tašku se sadou dárků od společnosti AGS-Sport, s. r. o., kosmetický balíček značky Clinique, odbornou literaturu vydavatelství Grada Publishing, a. s., balíček dárků společnosti Novartis, s. r. o, doplňky stravy firmy Nutra-bona, s. r. o., kosmetický balíček společnosti Zepter International, s. r. o. (společnost Zepter předala vítězce v kategorii Sestra v sociální péči mj. také lampu Biotron v hodnotě asi 16 000 Kč). Vydavatelský dům Mladá fronta a. s. připravil pro každého ze čtyř vítězů cestovní poukaz v hodnotě 30 000 Kč, certifikáty na roční předplatné časopisů Sestra, Zdravotnictví a medicína, Lidé a Země, Dieta. Z produkce nakladatelství Mladá fronta získali ještě další knihy - beletrii. Jedním z hodnotných darů organizátora akce byl také parfém. Finalistky všech tří kategorií si z pódia odnášely překrásně vázané kytice a dále získaly: dárkovou tašku se sadou dárků od společnosti AGS-Sport, s. r. o., kosmetický balíček značky Clinique, odbornou literaturu vydavatelství Grada Publishing, a. s., balíček dárků společnosti Novartis, s. r. o., doplňky stravy od firmy Nutra-bona, s. r. o., a kosmetický balíček od společnosti Zepter International, s. r. o. Také pro ně měla své dary připraveny společnost Mladá fronta a. s. Jednalo se o roční předplatné časopisů Sestra, Zdravotnictví a medicína, Lidé a Země a Dieta. I finalistky našly mezi dary beletrii nakladatelství Mladá fronta a. s. Ani ve výčtu darů od vyhlašovatele a organizátora akce samozřejmě nechyběl parfém.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?