Julínek chce působit na VZP přes své zástupce ve správní radě

10. 1. 2007 9:03
přidejte názor
Autor: Redakce
Ministerstvo zdravotnictví nemůže zrušit vyhlášky, které se lékařům nelíbí, může ale dosáhnout toho, aby na lékaře tak nedopadaly. Se zástupci Krizového štábu soukromých lékařů, lékárníků a nemocnic se na tom dohodl ministr Julínek...


Ministerstvo zdravotnictví nemůže zrušit vyhlášky, které se lékařům nelíbí, může ale dosáhnout toho, aby na lékaře tak tvrdě nedopadaly.

Se zástupci Krizového štábu soukromých lékařů, lékárníků a nemocnic se na tom na úterní schůzce dohodl ministr Tomáš Julínek (ODS). Byla první po jeho dnešním jmenování do druhého kabinetu premiéra Mirka Topolánka.

Ministr novinářům řekl, že prostřednictvím zástupců státu ve správních radách pojišťoven bude prosazovat, aby tyto instituce dodržely dohody s lékaři o zmírnění regulací a nepožadovaly od jednotlivých praxí vrácení desetitisícových přeplatků.

S mluvčím krizového štábu, prezidentem České stomatologické komory Jiřím Pekárkem se dnes Julínek shodl, že příčinou nynějšího zmatku jsou vyhlášky o úhradách péče na první pololetí 2006, které vydal bývalý ministr David Rath (ČSSD).

Přispívají k němu však podle Julínka i „administrativní problémy“ ve VZP. Dopis VZP jednotlivým praxím o vracení peněz vnímají lékaři jako hrozbu a znedůvěryhodnění dohod, čímž vzniká zbytečné napětí, řekl ministr.

Praktičtí lékaři pro děti a dospělé vyhlásili kvůli postupu VZP koncem loňského roku krizový stav. Sdružení ambulantních specialistů vyzvalo v pondělí ministra, aby usměrnil VZP při uplatňování regulací. Sdružení se kvůli rozdílnému přístupu VZP k jednotlivým lékařským odbornostem obrátilo i na Úřad pro hospodářskou soutěž.

Podle mluvčího ministerstva Tomáše Cikrta nemůže ministr do sporu lékařů s VZP zasahovat, dohodnout se musejí lékaři s pojišťovnou. Ředitel VZP Pavel Horák ČTK řekl, že postupují při úhradách péče podle platných vyhlášek. Oprávněnost srážek začala VZP minulý týden prověřovat poté, co zjistila chybu ve svém informačním systému.

Pekárek uvedl, že krizový štáb se bude pravidelně scházet s ministrem jako Rada poskytovatelů (zdravotní péče). Název krizový štáb si ale prozatím ponechají jako osvědčenou značku. Ustoupí od ní zřejmě ve chvíli, kdy bude v Česku stabilní vláda.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?