„Nejedná se o odborné pochybení, ale o chladnokrevně provedené vraždy nebo pokusy o vraždu,“ řekl Julínek.
Ministr rovněž řekl, že vůči řediteli nemocnice nemá žádné pravomoci a nemůže nic dělat. „Je to otázka krajského hejtmana,“ dodal. Nelíbí se mu ale, jak se nemocnice rozloučila s pracovníkem, který měl vraždit, a bude chtít i vysvětlení. Zelenka z nemocnice odešel po dohodě s vedením, a to i přesto, že už upadl do podezření z vražd. Julínek si myslí, že nemocnice, kterou navštíví v pátek, měla případ oznámit dříve.
Cestu k většímu bezpečí ve zdravotních zařízení vidí v jejich akreditaci podle mezinárodních kritérií. V ČR ji zatím mají nemocnice na Homolce a Ústřední vojenská nemocnice v Praze.
„Vyzval jsem státní nemocnice, které ministerstvo řídí, aby o takovouto akreditaci usilovaly. Ke stejnému kroku vyzývám také nemocnice, jejímiž zřizovateli jsou kraje,“ řekl Julínek. Přesto podle něj nelze stoprocentně vyloučit opakování případu z Havlíčkova Brodu. „Snažíme se omezit možná rizika,“ řekl Julínek.
Ministr připustil, že ve zdravotnických zařízení v ČR chybějí bezpečnostní audity, jež se týkají skladování nebezpečných látek - léků, jedů nebo průmyslových plynů, ale také personálního zajištění.
Lék heparin, který pachatel k vraždám použil, není v nemocnicích pod zámkem jako např. opiáty. Je dostupný. Soudí tak profesor Pavel Klener, který je přednostou interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Obviněný muž se k němu tedy mohl snadno dostat, možná byl pověřen, aby ho pacientům aplikoval.
Právo