Julínek: S přípravou pravidel registrace jsme narazili na ČLK

30. 1. 2009 8:35
přidejte názor
Autor: Redakce
Přípravu pravidel registrace zdravotnických zařízení v rámci reformních zákonů nekomplikovali podle bývalého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka lobbisté, ale Česká lékařská komora. Julínek to uvedl v Senátu na konferenci České zdravotnictví v problémech a řešeních, která završila projekt o budoucnosti financování zdravotnictví...


„Nebyla to betonová lobby, na kterou jsme narazili. My jsme narazili na Českou lékařskou komoru. Průchodnost tvorby standardů (zdravotní péče) narazila na doktory, kteří se neradi podrobují těmto pravidlům a neradi chtějí být kontrolováni,“ uvedl Julínek, sám lékař. Politici by lobbujícím lékařům při debatách o zdravotních systémech měli věřit nejméně, dodal.

Reagoval tak na vystoupení zdravotnického experta KDU-ČSL Josefa Janečka, podle něhož prý ve zlepšení zdravotního stavu obyvatel a dostupnosti péče brání různá lobby. „Ta betonová lobby, výrobci zdravotnické techniky a farmaceutický průmysl, by nás asi klepnula přes přes prsty, kdybychom udělali léčebné standardy,“ řekl bývalý poslanec. Podle něj je pacient ve velkém byznysu téměř spotřebním materiálem, není schopen kontrolovat kvalitu lékařského zákroku.

„Až uděláme pořádek v systému a zacpeme všechny díry, pak se bavme o tom, jestli v tom systému je peněz dost, zdali zvýšit pojistné nebo zavést vyšší či menší spoluúčast (pacienta),“ dodal Janeček s tím, že taková opatření by veřejnost přijala.

Poslankyně Olga Zubová ze Strany zelených, která nepatří mezi loajální členky vládního tábora, výsledek projektu označila za velmi inspirativní. Problémem ale podle ní bude odborné věcné argumenty přenést do politických rozhodnutí. Julínek souhlasil s tím, že potřebnost kroků je potřeba vysvětlit každému poslanci. „Je to možné, samozřejmě, kromě (Ludvíka) Hovorky,“ uvedl Julínek s poukazem na své potíže s přesvědčováním tohoto lidoveckého poslance, svého kritika.

I když ČSSD projekt bojkotovala, konference se zúčastnil bývalý poslanec a ministr zdravotnictví za tuto stranu Jozef Kubinyi, byť se cítil jako „stávkokaz“. Aktérům projektu včetně Julínka navíc poděkoval. „Je mi líto, že jsem se té práce nemohl účastnit. Práce, kterou ten tým odvedl, je skutečně dobrá. Ty analýzy jsou platné, jsou to fakta a ta fakta jsou taková, jaká jsou, ať se to někomu líbí, nebo ne,“ uvedl Kubinyi.

Zapochyboval ale o tom, zda se výsledky práce podaří využít vzhledem k tomu, že v Česku se politika stala permanentním bojem o moc. „Je velmi těžké očekávat, že budeme schopni se domluvit a najít kompromis, možná nás k tomu krize přitlačí,“ řekl Kubinyi. Za potřebné pokládá zavést ve zdravotnictví transparentnost využívání peněz, aby lidé věděli, co za peníze vkládané zdravotního pojištění dostanou.

Pozdější exministr zdravotnictví za ČSSD David Rath, poslanec a středočeský hejtman, projekt na rozdíl o jeho účastníků označil za zbytečný a nákladný. „My jsme se tohoto projektu ale nezúčastnili. Od začátku jsme ho považovali za prodlouženou ruku tehdejšího ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. A naše strana má o zdravotnictví jiné představy,“ řekl Rath Právu.

Odborníci ze stran vládní koalice a KSČM se v rámci projektu Kulatý stůl dokázali shodnout na definování a možnostech řešení 21 problémů českého zdravotnictví. Model financování zatím odborníci nenašli. Shodli se však na tom, že základní péči musí každý pacient dostat. Rozdíly panují ale v pohledu na to, na co by měli mít lidé nárok a za co by si měli připlatit.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?