„Pan profesor má pracovat na harmonogramu spojování ústavu a nemocnice, aby nedošlo k žádným problémům. Místo toho mluví do médií pro zachování ústavu ve nynější podobě. Velmi zvážím svůj postup vůči němu. Třeba ho i odvolám,“ řekl včera na dotaz Práva ministr Tomáš Julínek.
„Na to má samozřejmě pan ministr plné právo. Ústav ale představuje unikátní spojení výzkumu s klinikou, což je pro pacienty naprosto neocenitelné. Má mezinárodní akreditace a ty by v případě sloučení zanikly,“ řekl Klener.
Pacienti chystají demonstraci
Proti sloučení se postavili i pacienti ústavu, kteří sbírají podpisy na to, aby ústav zůstal nadále samostatný.
Petici už podepsalo okolo dvou tisíc lidí.
„Protestujeme proti unáhlenému a naprosto nepodloženému rozhodnutí ministra Julínka. Jsme přesvědčeni, že tento krok by vedl ke zhoršení poskytované péče,“ sdělil včera novinářům otec jedné z pacientek Václav Trojan.
Podle členky petičního výboru pacientů Kateřiny Garzeitové je ústav tlačen do toho, aby se „rychle přestěhoval“. Je přesvědčena, že to poškodí pacienty.
„Vím, o čem mluvím, protože jsem měla akutní leukémii, kterou mně diagnostikovali před třemi roky a dodnes se z ní léčím.“ Pacienti chtějí do čtrnácti dnů uspořádat protestní akci před ministerstvem zdravotnictví, aby tak dali jasně najevo, co si o slučování myslí.
„Žádnou akci pacientů jsme neorganizovali. Vznikla spontánně,“ uvedl k tomu profesor Klener. Domnívá se, že ústav by se po spojení s nemocnicí do ní „rozplynul“ a unikátní léčebné kolektivy by mohly zaniknout. Podle něho dnes je to pracoviště s vysokým mezinárodním renomé v oblasti transplantace kostní dřeně a nepřetržitě poskytuje krevní přípravky i vysoce specializované pro celou zemi.
Ústav hospodaří bez dluhů, které naopak má Všeobecná fakultní nemocnice, a proto když by se obě zařízení sloučila, ohrozilo by to finanční stabilitu ústavu i mezinárodní spolupráci.
Václav Pergl, Právo