Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) chce do 14 dnů představit komisi expertů a zástupců parlamentních stran, která připraví novou reformu financování zdravotní péče. Pokud se politici shodnou, pak by reforma mohla platit od roku 2010.
„Financování zdravotnictví je možné jenom po široké politické shodě,“ soudí ministr. Komise by měla být obdobou tzv. Bezděkovy komise, která v minulosti připravila podklady pro důchodovou reformu.
Julínek tvrdí, že pokud se politici nedohodnou na financování resortu, bude mít zdravotnictví velké problémy.
Jeho náměstek Pavel Hroboň upřesnil, že v roce 2050 by zdravotní pojišťovny už měly jenom polovinu peněz na zdravotní péči, v roce 2015 bude podle propočtů chybět 30 miliard korun. I proto se mají zavést poplatky u lékaře a za lék na receptu 30 Kč, za den v nemocnici 60 a za návštěvu pohotovosti 90 korun. Ministerstvo si slibuje, že se čerpání zdravotní péče zmenší, nebudou tak časté návštěvy pacientů u lékařů a systém bude o něco úspornější.
Chybí péče o seniory
Vzhledem ke stárnutí obyvatel bude do budoucna aktuální především zajištění zdravotní péče o seniory. To ale u nás už dnes pokulhává. Podle předsedy České společnosti pro kvalitu ve zdravotnictví Davida Marxe se zdravotnictví v důsledku stárnutí obyvatel musí změnit.
„Nepotřebujeme tolik akutních pracovišť, ale péči pro ty občany, kteří jsou starší. Budou potřebovat i rehabilitační péči,“ uvedl.
Dodal, že lidé nad 65 let tvoří v ČR asi 15 procent obyvatel, ale za 25 let to má být čtvrtina a v roce 2050 dokonce třetina, tedy tři milióny. Protože věk dožití se stále prodlužuje, bude zapotřebí více specializovaných zdravotnických zařízení, která budou o staré občany pečovat.
„Když se zeptám svých studentů na medicíně, kolik z nich chce dělat geriatrii nebo gerontologii, nechce nikdo. Zatímco pediatrii, gynekologii nebo chirurgii chtějí dělat všichni,“ řekl Marx.
Právo