Chce získat od pacientů ročně až 4 miliardy korun
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) ve čtvrtek představil svůj plán reformy zdravotnictví, který má stát pacienty až čtyři miliardy korun ročně.
Nejvíce budou bolet tyto poplatky:
* Třicetikorunový za návštěvu praktického a dětského lékaře, specialisty a zubaře a za každý předepsaný lék na receptu.
* Šedesátikorunový za den v nemocnici, léčebně a v lázních.
* Devadesátikorunový za návštěvu lékařské pohotovostní služby.
Nové poplatky se týkají všech občanů, výjimku tvoří jen děti do tří let. Julínek tím chce snížit čerpání lékařské péče a omezit plýtvání s léky.
Strop poplatků, které pacient zaplatí ze svého u lékaře, za lék na receptu a doplatků za léky, stanovilo ministerstvo na pět tisíc korun za rok.
Pokud pacient utratí za rok více než pět tisíc, vrátí mu rozdíl jeho zdravotní pojišťovna. Neuhradí mu však poplatky za pobyt v nemocnici, léčebnách a lázních a návštěvy pohotovosti.
Podle stínového ministra zdravotnictví za ČSSD Davida Ratha kvůli tomu pacient ve skutečnosti ročně zaplatí ze svého ne pět tisíc, ale sedm až osm tisíc korun.
Julínek uvedl, že poplatky, které budou lékaři v ordinacích vybírat, budou sledovat zdravotní pojišťovny, a lékaři tedy nebudou muset vydávat pacientům doklad o tom, že je zaplatili.
Pacienti nebudou muset ani psát žádost, aby jim pojišťovna proplatila částku, již zaplatili nad pětitisícový limit.
„Sledování doplatků je úkolem zdravotních pojišťoven,“ řekl Julínek. „Překročení limitu zjišťuje zdravotní pojišťovna vždy ke konci kalendářního čtvrtletí. Částku, o kterou pojištěnec překročil limit, mu uhradí do 60 dnů,“ upřesnil.
A proč se má mimo roční limit 5000 korun platit 60 korun za den i v léčebnách dlouhodobě nemocných? Podle Julínkova náměstka Pavla Hroboně je to proto, že polovina z nich zde leží, jako by ležela v domově důchodců, a tam už teď platí 150 až 300 korun za den.
Opozice je proti
Vláda má Julínkův návrh projednat na konci dubna, poslanci ho dostanou v květnu, a pokud ho schválí a podepíše prezident, začne platit od ledna příštího roku.
ČSSD a komunisté už oznámili, že v parlamentu Julínkovy návrhy nepodpoří, protože jsou „nebývale ostré“.
Stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) včera uvedl, že poplatkový plán ODS je plánem „jak učinit zdravotní péči ekonomicky nedostupnou pro statisíce lidí v ČR“.
Julínek chce ale poplatky prosadit. Spoléhá na koaliční partnery a přeběhlíky z řad ČSSD. I některým koaličním poslancům se ale návrh zdá příliš razantní. Julínek však soudí, že na poplatky každý peníze má.
Jeho náměstek Marek Šnajdr dokonce prohlásil, že „u veterináře jsme ochotni za své miláčky zaplatit sto i tisíc korun“, a tudíž bychom měli mít peníze na svou návštěvu lékaře. Třicet korun pak srovnal s litrem benzínu, tabulkou čokolády nebo dvěma malými pivy.
Hroboň: třináct návštěv lékaře za rok je příliš
Náměstek ministra zdravotnictví Pavel Hroboň včera na téže tiskové konferenci prohlásil, že Češi v počtu návštěv lékaře jednoznačně vedou. Jsou u něj třináctkrát za rok a to je dvojnásobek průměru Evropské unie. „Zavedení poplatků má snížit nadužívání zdravotní péče,“ řekl Hroboň.
Poplatkem 30 korun za lék na receptu si ministerstvo slibuje lepší využití předepsaných léků, protože pacient bude vědět, že za ně zaplatil.
„Průměrný senior jich užívá devět. Přitom už šest z nich může pacientovi škodit,“ uvedl Hroboň.
Ministerstvo předpokládá, že pacienti budou o pětinu až polovinu chodit k lékaři méně a nebudou vyhazovat za léky bez užitku. Zatím prý ročně léků v popelnici skončí zhruba za dvě miliardy korun.
V návrhu zákona, který ministerstvo připravilo, se píše, že regulační poplatky mají být příjmem zdravotnického zařízení, které je vybralo. V praxi to bude vypadat tak, že je zaplatíme lékaři v ordinaci z ruky do ruky a v lékárně lékárníkovi.
Lékárníci poplatky ale vybírat nechtějí. „My je nechceme. Přidejte lékařům. Lidé nám už tak nadávají,“ prohlásil včera prezident lékárníků Lubomír Chudoba.
Pokud ale zákon stanoví, že je vybírat musí, pak chtějí, aby v zákoně bylo, že peníze lékárník musí investovat do programů lékárny, které jsou ve prospěch pacienta. Má to být například program sledující lékovou historii pacienta nebo program vyhodnocující interakce léků. Ministerstvo chce ještě jednat s lékárníky a přesvědčit je, aby poplatky vybírali.
Co by se ještě mělo ve zdravotnictví změnit
1. Občan bude mít přehled o tom, na jakou péči má nárok, kdo a kde mu ji poskytne.
2. Občané budou informováni o kvalitě práce jednotlivých zdravotnických zařízení.
3. Občané budou motivováni k péči o vlastní zdraví.
4. Bude zaveden limit na doplatky na léky.
5. Všem bude jasné, na jaké služby si bude možné legálně připlatit.
6. Transformované zdravotní pojišťovny budou moci nabízet smluvní pojištění.
7. Zlepší se řízení zdravotních pojišťoven.
8. Bude zpřísněna kontrola zdravotních pojišťoven.
9. Zdravotnická zařízení budou placena za objem a kvalitu poskytnuté péče.
10. Zvýší se nároky na kvalitu a bezpečnost nemocnic.
11. Stát bude podporovat obory, v nichž hrozí nedostatek lékařů.
12. Významně se zlepší činnost zdravotnické záchranné služby.
13. Špičkovou medicínu budou garantovat univerzitní nemocnice.
14. Stát vytvoří podmínky, aby si lidé mohli lépe chránit svoje zdraví.
15. Bude zahájena celonárodní diskuse o budoucnosti financování českého zdravotnictví.
(ČTK)
Kdo a kdy nebude platit
* děti do tří let
* při ochranném léčení nařízeném soudem
* při léčbě infekčního onemocnění
* při preventivní prohlídce
* hemodialýze
* laboratorním a diagnostickém vyšetření
* vyšetření při odběru krve, plazmy nebo kostní dřeně
Co budeme platit
* 30 Kč za návštěvu praktického lékaře, dětského, zubního a ženského lékaře, ambulantního specialisty, klinického psychologa a logopeda.
* 30 Kč za každou položku na receptu, tedy za vydání každého ze zdravotního pojištění plně nebo částečně hrazeného léčivého přípravku nebo potraviny pro zvláštní lékařské účely, předepsaného na receptu, bez ohledu na počet předepsaných balení.
* 60 Kč za den hospitalizace v nemocnici, odborném léčebném ústavu, dětské odborné léčebně a ozdravovně, při poskytování komplexní lázeňské péče. Den, kdy byl pojištěnec hospitalizován, a den, kdy byl propuštěn, se počítá jako jeden den. Poplatek se vztahuje i na pobyt průvodce dítěte, je-li hrazen z veřejného zdravotního pojištění.
* 90 Kč za pohotovostní službu, lékařskou službu první pomoci, ústavní pohotovostní službu, a to ve dnech pracovního klidu, volna a v pracovních dnech od 17 do 7 hod.
Limit 5000 Kč za rok
Vztahuje se na:
* regulační poplatky i doplatky za léky
* doplatky na léky pouze v rozsahu doplatku na nejlevnější lék se stejnou účinnou látkou (generikum)
Nevztahuje se na:
* hospitalizaci v nemocnici,
* hospitalizaci v léčebnách dlouhodobě nemocných
* pohotovost
* na doplatky na léky určené pouze k podpůrné léčbě (vitaminy)
Kdy peníze zpět:
* Při překročení limitu (5000 korun za rok) zdravotní pojišťovna uhradí pojištěnci částku, o kterou překročil limit, do 60 dnů od skončení kalendářního čtvrtletí, ve kterém byl limit překročen.
* Pokud pojištěnec peníze nedostane nebo nesouhlasí s vyúčtováním, může požádat pojišťovnu o tuto úhradu, ale musí předložit příslušné doklady o zaplacení regulačních poplatků a doplatků za léky.
Václav Pergl, Právo