K polským břehům po čtyřech letech znovu připluje takzvaná „potratová loď“.
Kliniky na lodích plující v mezinárodních vodách musí mít podle nizozemského práva zvláštní souhlas ministerstva zdravotnictví. Po třech letech, kdy Ženy na vlnách působily v nemocnici v Amsterodamu, prý byla licence zase obnovena. V mezinárodních vodách platí právo země, v níž je plavidlo zaregistrováno.
„Vyplujeme, jakmile shromáždíme peníze a jakmile se nám podaří upravit podmínky licence,“ řekla polskému listu Dziennik Rebecca Gompersová, která nadaci v roce 1999 založila.
Podle stávajícího povolení mohou ženy provádět zákroky na lodi ženám do sedmého týdne těhotenství a pouze pomocí pilulky RU 486, která je v Polsku zakázána. Organizace chce, aby termín byl prodloužen do dvanáctého týdne těhotenství. „Při poslední návštěvě Polska jsme kvůli krátkému termínu museli odmítnout řadu žen,“ řekla. V Nizozemsku jsou potraty povoleny až do 24. týdne těhotenství.
„Potratová loď“ popluje ještě na Maltu a do Irska, kde také platí přísný zákaz interrupcí. Polsko mělo za komunismu liberální předpisy, ale od roku 1993 platí mnohem přísnější legislativa, která povoluje uměle přerušit těhotenství jedině v případě ohrožení zdraví matky, nenapravitelného poškození plodu nebo pokud dítě bylo počato při incestu nebo znásilnění.
Počet legálních potratů tak klesl z asi 100.000 na dvě stovky ročně, ale přesto porodnost poklesla a kritici poměrů tvrdí, že o to více se uskutečňuje nelegálních interrupcí, drahých či ohrožujících zdraví pacientek.
Kontroverzní kampaň zahájila organizace plavbou do Irska v roce 2001. V v roce 2003 připlula loď do Polska a o rok později do Portugalska, kde byly v březnu potraty opět povoleny. V Polsku svého času vyvolalo plavidlo pořádný poprask. Protesty přímo u lodi organizovali členové ultrakatolické Ligy polských rodin. K odporu se i nyní chystají zastánci ochrany života od početí.
ČTK