Arnold Schwarzenegger vsadil všechno na speciální doplňující volby, které propasíroval přes odpor veřejnosti, jíž se zdálo vynaložených 50 milionů dolarů jako vyhozené peníze. Všech osm jeho návrhů však bylo voliči jednoznačně zamítnuto. Guvernér se přitom zle obořil na sestry, které nazval skupinou se zvláštními zájmy, a dokonce veřejně vyhlásil, že jim „nakope zadky“.
Zdravotnický personál si to nenechal líbit a přistoupil k odvetné akci. Asociace kalifornských sester začala guvernéra pronásledovat doslova kdekoli, včetně jeho cest do osmi států a hlavního města. Zorganizovaly 107 protestních akcí, zaplatily řadu billboardů a opakovaně demonstrovaly svůj odpor ke guvernérovi.
V navrženém zákoně se jednalo o omezení práva sester a jejich asociací angažovat se v politických debatách, již předtím ale dopálil sestry pokusem o změnu zákonem stanoveného poměru sester a pacientů. Když se na jejich stranu postavily i hollywoodské hvězdy v podobě Warrena Beattyho, Seana Penna a Annette Beningové, bylo rozhodnuto. Sestry navíc na svoji stranu získaly i kalifornské učitele a hasiče, kterým hrozil podobný zákon. Schwarzenegger nakonec z boje o poměr sester a pacientů vycouval. Poměr je stanoven na pět pacientů na jednu sestru, ale boje o změnu tohoto poměru trvaly u kalifornských soudů celý rok, a i když guvernér v každém stání prohrál, nekonečná odvolání hrozila celý spor dále protahovat. Arnold Schwarzenneger svůj úmysl ospravedlňoval poukazem na nedostatek sester a přílišné náklady, které ochuzují nemocnice, ale mohutný odpor 300 000 lidí organizovaných v několika odborových organizacích jej nakonec přinutil ofi ciálně stáhnout poslední odvolání.
Pravdou je, že některá nařízení zákona jsou až nesmyslně přísná, nemocnice se třeba musí postarat o to, aby na oddělení byl patřičný poměr zachován i ve chvíli, kdy si jedna sestra odskočí na záchod. Nicméně prakticky všechny kalifornské nemocnice tento poměr bez potíží dodržují i přesto, že v kalifornských nemocnicích chybí 14 000 zdravotních sester. Boj o poměr pacientů a sester je v Kalifornii celkem dlouhý, asociace California Nurses Association se o jeho probojování snaží od roku 1992, ale až v roce 1999 jej podepsal guvernér Gray Davis. Tehdy byl poměr ošetřujícího personálu a pacientů 6:1. Teprve v lednu 2004 vstoupil tento zákon v platnost, a kvůli dlouhým odkladům začal již po jediném roce platit jeho druhý paragraf (původně myšlený jako změna do budoucnosti), který tento poměr upravil na 5:1. Od listopadu 2004 se pak A. Schwarzenegger snažil soudní cestou zákon buď zrušit, nebo se alespoň vrátit k poměru 6:1.
O autorovi: Dr. Václav Větvička, Ph. D. Univerzita Louisville, Kentucky, USA Zdroj: California Nurses Association