„Pomohlo k tomu navýšení plateb od pojišťoven, příspěvek kraje i vnitřní úspory. Cíl pro letošní rok je spolupracovat s krajem a nastavit vlastní fungování tak, aby bylo možné pokračovat v současném trendu. Není to samozřejmost vzhledem k zvyšování mezd a tomu, že úhradová vyhláška zas tak razantně platby nezvyšuje,“ uvedl März.
Jak dnes řekl předseda dozorčí rady KKN Jakub Pánik, zatímco stará úhradová vyhláška, která platila v roce 2013, byla katastrofální a uvrhla nemocnice do těžkých problémů, ta následující alespoň část chyb napravila. Zatímco výnosy nemocnice byly v roce 2013 1,9 miliardy korun, loni to bylo už 1,27 miliardy.
Nemocnicím pomohla i dotace Karlovarského kraje na krytí ztrát jedinečných a zároveň nebytných oddělení v kraji. KKN tak dostala od kraje 38 milionů korun.
Jak dnes řekl März, bez této pomoci na provoz oddělení, které jsou hůře pojišťovnami placené, ale pro pacienty v kraji nezbytné, bude zřejmě potřeba dotace i letos. Měla by být ale nižší a nadále se snižovat.
Pozitivní hospodářský výsledek dosáhla KKN přesto, že v minulém roce částečně zvyšovala náklady na mzdy. Mzdové náklady stouply loni o 3,2 procenta, zejména u sester.
Pánik podotkl, že u některých oddělení se vyplatí zvýšit mzdy a udržet personál, protože následně to vykompenzují vyšší platby zdravotních pojišťoven. Mzdy by měly mírně vrůst i letos.
„Chceme slibovat jen to, co jsme schopni pak dodržet. Navrhujeme proto na jednání s odbory navýšení zhruba dvě procenta s tím, že pokud by hospodaření bylo dobré, může se později ještě přidat,“ doplnil dnes ekonomický ředitel KKN David Bracháček.
KKN byla v černých číslech naposledy v roce 2006. Od té doby stále prodělávala. Kraj, který je zřizovatelem, ztráty řešil snižováním základního jmění nebo vkladem majetku do jmění společnosti. Dokonce na sebe kraj musel vzít i žádosti o dotace, protože KKN nebyla kvůli svému hospodaření důvěryhodným žadatelem. To se ale nyní opět změní a KKN bude moci opět žádat o dotace svým jménem.