Lékaře má shánět vedení krajské záchranné služby, vyplácení peněz pak bude v kompetenci kraje. Stipendia a náborové příspěvky lze však využít i k získání lékařů do krajské nemocnice, oznámil ČTK hejtman Josef Novotný (ČSSD).
Žádný zvláštní fond na získání lékařů kraj vytvořený nemá, peníze bude vždy hledat v rozpočtu s tím, že jde o prioritní záležitost, podotkl hejtman. Podle schválených pravidel tak mohou studenti medicíny v případě, že uzavřou s krajem smlouvu, získat ve čtvrtém ročníku stipendium 2000 korun měsíčně a v pátém a v šestém ročníku 3000 korun měsíčně. Absolvent fakulty dostane 50.000 korun a lékař s první atestací 150.000 korun náborový příspěvek. „Musí se nám upsat minimálně na tři roky,“ uvedl hejtman.
Návrh na stipendia a náborové příspěvky připravila záchranná služba letos s tím, že věří v úspěch tohoto opatření, řekl ČTK její ředitel Ivo Tukinski. Podle něho obdobná motivační opatření fungovala v jiných regionech už v minulosti, a proto nevidí důvod, proč by nemohla zabrat i nyní. Záchranka by podle něho potřebovala k úplnému obsazení všech devíti výjezdových posádek v regionu až 45 lékařů. „Situaci nám sice pomáhají řešit externisté, ovšem to není úplně ideální stav,“ konstatoval ředitel.
Karlovarský kraj investoval v minulosti do stavby nových nebo rekonstrukcí výjezdových stanovišť rychlé zdravotnické záchranné služby kolem 50 milionů korun. Kromě tří oblastních středisek v Chebu, Sokolově a v Karlových Varech je dalších osm výjezdových stanovišť, a to v Mariánských Lázních, Toužimi, Žluticích, Ostrově, Nejdku, Kraslicích, Aši a také v Horním Slavkově. Region disponuje dvěma heliporty pro vrtulníky. Nyní vzniká asi za 110 milionů korun v Karlových Varech nové sídlo krajské záchranné služby.