Pacient má po tomto zákroku menší bolesti a celková rehabilitace je u něj daleko rychlejší než po běžné operaci.
„Celý operační výkon trval necelé čtyři hodiny. Zákroku se podrobily dvě ženy ve věku 34 a 41 let. Nový miniinvazivní přístup spočívá v minimálním zhmoždění měkkých tkání, zejména svalů podél páteře,“ uvedla mluvčí nemocnice Helena Baronová.
Pacient má po takovém zákroku minimální jizvy. „U nového postupu je však nespornou výhodou hlavně menší krevní ztráta, která je až 4x nižší než u běžných standardních výkonů. V prvních dnech po zákroku pacient vnímá menší bolest a daleko rychlejší průběh má i celková rehabilitace,“ dodala Baronová.
K onemocněním, u kterých lze tuto metodu použít, patří především degenerativní postižení od běžných výhřezů meziobratlových plotének až po těžké degenerativní změny. Ošetřit tímto způsobem lze jeden až dva segmenty bederní páteře. „Obézní pacienti a nemocní s rozsáhlejším postižením však nejsou k tomuto výkonu indikováni,“ dodala mluvčí nemocnice.
Pro lékaře jde o velmi náročný zákrok. Pacienta otevřou pouze dvěma řezy o délce 3 až 4 centimetry, které vedou po stranách páteře.
„Za pomocí mikroskopu odstraní operatér z jedné strany výhřez disku a uvolní nervový kořen. Stabilizaci ošetřeného segmentu bederní páteře doplní umělá destička, která je umístěna do meziobratlového prostoru,“ popsala postup operace Baronová.
Právo