Kategorie Sestra v nemocniční a ambulantní péči

9. 3. 2007 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Finalisté ocenění Sestra roku 2006


RADEK HUDOUSEK- FAKULTNÍ NEMOCNICE PLZEŇ

„Do služby s Radkem Hudouskem se vždy těším, jsou totiž obvykle pohodové,“ uvedla v průvodním nominačním dopise jeho kolegyně Markéta Krátká. Radek Hudousek je vedoucí směny lůžkové části oddělení ARO a vedle administrativy má na starosti i odpovědnost za vydávání krevních derivátů pro nezbytnou první pomoc nemocnice, dále trezor s opiáty a samozřejmě má v celodenní péči i pacienty. „Vzpomínám si ale na jednu službu, která začala zcela nestandardně. Od rána nás zaměstnávaly výjimečné pracovní události. V poledne se situace zhoršila, do toho ještě zavolala Radkova manželka a sdělila nám, že u nich doma hoří. V té době byla ve vysokém stupni těhotenství. Radek právě řešil na interním oddělení výdej krve z vitální indikace. Ihned jsme jej kontaktovali s tím, aby se vrátil na oddělení a pomohl své ženě,“ líčí situaci sestra Krátká. „Pak už vše probíhalo jako v akčním filmu. Během dvacetikilometrové cesty domů dával instrukce kolegyním, protože bylo třeba převzít jeho povinnosti vedoucího směny.

Samozřejmě slíbil, že se vrátí do služby. To jsme sice nechtěli připustit, ale v té době jsme ještě netušili, že se situace na oddělení značně zkomplikuje. Jedna ze sester musela na operační sál k narkóze a na pět ventilovaných pacientů zbyla na oddělení pouze jedna jediná sestra. Také Radek Hudousek to neměl jednoduché. Oheň byl sice uhašen, ale ženu mu hospitalizovali na gynekologicko-porodnické klinice a o starší dcerku se museli postarat prarodiče. Nikdo si jistě nedovede představit, co všechno v těchto těžkých chvílích prožíval, přesto si vše zařídil tak, aby se mohl do služby vrátit. Přesvědčil nás tím, že i velmi vypjaté situace zvládne s chladnou hlavou a s rozmyslem. To je při práci na resuscitačním oddělení devíza přímo neocenitelná,“ uzavírá svůj dopis sestra Krátká.

MÁRIA KRUTIŠOVÁ - NEMOCNICE ZNOJMO

Sestra Mária Krutišová nastoupila po ukončení střední zdravotnické školy na chirurgické oddělení Nemocnice Znojmo a pracuje zde již desátým rokem. Je třeba zdůraznit, že nastoupila na oddělení septické chirurgie. Práce na tomto oddělení je velmi náročná, a to jak fyzicky, tak psychicky. Jsou zde totiž hospitalizováni i pacienti s kolostomií. Onemocnění, která tuto péči vyžadují, v posledních letech přibývá. Vzrostl nejen počet pacientů, ale přibylo také množství kolostomických pomůcek. Nemocnice dlouho neměla nikoho, kdo by se v této problematice orientoval - a především se pacientům věnoval individuálně. Právě touto problematikou se začala zabývat Mária Krutišová. Rozhodla se studovat druhy pomůcek a absolvovala speciální akreditované kurzy. Za její mimořádný čin považují spolupracovníci zejména fakt, že se aktivně podílela na vzniku stomické poradny v rámci oddělení. Stála u jejího zrodu a především u prosazení jejího zřízení a následně i fungování.

Vede ji velmi svědomitě již pátým rokem, ke každému pacientovi přistupuje velmi individuálně. Pomáhá jim vybrat pomůcky „na míru“, stejně jako kontaktovat sdružení stomiků. Mária Krutišová spolupracuje samozřejmě také s jejich rodinami a podílí se i na tak zdánlivé maličkosti, jako je vyřizování příplatků na pomůcky. Svou každodenní prací pomáhá těmto pacientům vracet ztracené sebevědomí a podílí se na jejich začlenění do běžného života. Spolupracovníci by zvláště chtěli vyzdvihnout skutečnost, že práce v poradně pro ni nikdy nekončí. Její pacienti ji mohou kontaktovat kdykoli a ona je vždy připravena a ochotna pomoci. Mária Krutišová je pro pacienty jakýmsi světýlkem naděje na cestě za kouskem plnohodnotného života.

KVĚTOSLAVA SIMMEROVÁ - FAKULTNÍ NEMOCNICE MOTOL, LDN I., PRAHA

Vrchní sestra Květa Simmerová pracuje ve zdravotnictví již dvaačtyřicet let a stále srší energií, jíž má na rozdávání. V prvé řadě má neustále na mysli blaho pacientů Léčebny dlouhodobě nemocných. Vrchní sestra Simmerová je i správnou manažerkou, která si brzy uvědomila, že pouze odborně a lidsky kvalitní personál je zárukou spokojenosti pacientů. Pro ně je tento úsek života, který musejí trávit v péči zdravotníků profesionálů, často velmi těžký. Díky jejímu hlubokému zájmu o vše, co může seniorům tento čas zpříjemnit, se zde daří aktivitám, o kterých se jim dříve ani nesnilo. Je také ústřední postavou týmu sester, které dokázaly v praxi vytvořit fungující systém primárních sester. Dosáhla také toho, že v Léčebně dlouhodobě nemocných nepoužívají ošetřovatelskou dokumentaci pouze formálně, ale zejména ku prospěchu pacientů. Podporuje také programy prevence a hojení chronických ran. Je dokonce konzultantkou hojení ran pro celou Fakultní nemocnici Motol. Kromě toho se podílí na programu zaměřeném na snížení rizik spojených s pády pacientů a aktivně se zúčastňuje příprav nemocnice Motol na mezinárodní akreditaci. Díky její systematické koncepční aktivitě se podařilo zlepšit kvalitu péče o pacienty s dekubity a účinnou prevencí snížit výskyt těchto nepříjemných komplikací. Opomenuta nemůže být ani její pedagogická činnost. Vrchní sestra Květoslava Simmerová školí například sestry nejen v rámci nemocnice, ale v celé České republice.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?