Kategorie Sestra ve výzkumu a vzdělávání

6. 3. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Finalistky ocenění Sestra roku 2005


MARIE DIVIŠOVÁ EDUKAČNÍ SESTRA (OSVČ), PODĚBRADY

Životní i profesní cesta Marie Divišové začala v Janově u Sedlčan. Po absolutoriu střední zdravotnické školy pracovala rok jako sestra u lůžka v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. Poté se vrátila do svého rodiště a věnovala se práci sestry u lůžka na interním oddělení sedlčanské nemocnice. Po svatbě a narození prvního syna se rodina přestěhovala do Poděbrad a od druhého návratu z mateřské dovolené se profesní cesta Marie Divišové stočila novým, zajímavým směrem - začala doba prvních edukačních pobytů pro diabetiky, čímž vyvstala poptávka po tzv. edukačních sestrách. Právě to byla pro Marii výzva -absolvovala pomaturitní specializační studium a téměř deset let se věnovala edukaci diabetických pacientů. Manžel, tři děti, pacienti s diabetem, kurzy, semináře, modulární programy, pořádání konferencí, přednášková činnost - to jsou aktivity, mezi které paní Marie spravedlivě dělí svůj čas. Přesto se sestra Divišová na jaře loňského roku rozhodla pro další změnu - dráhu osoby samostatně výdělečně činné a působí jako sestra v oboru pořádání odborných kurzů, školení a jiných vzdělávacích akcí včetně lektorské činnosti. Učí se stále novým věcem… Proto hodně štěstí do dalšího podnikání!

TAMARA STARNOVSKÁ VRCHNÍ NUTRIČNÍ TERAPEUTKA, FAKULTNÍ THOMAYEROVA NEMOCNICE, PRAHA

Tamara Starnovská vystudovala na střední zdravotnické škole obor dietní sestra. Po studiu nastoupila jako dietní sestra do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, kde působila od roku 1976 do roku 2003, posledních jedenáct let na pozici vrchní dietní sestry. Od roku 2003 pracuje jako vrchní nutriční terapeutka Fakultní Thomayerovy nemocnice s poliklinikou v Praze.

Na svém vzdělání však pracuje neustále, intenzivně se věnuje doplňování odborné specializace, absolvuje kurzy a stáže, nepřekvapí ani výzkumné aktivity. Tím však její „zapálenost“ pro obor zdaleka nekončí. Je členkou řady odborných, expertních či poradních skupin, specializovaných domácích i zahraničních společností a sekcí. Tamara Starnovská je pojem také mezi studenty - hojně se věnuje přednáškové činnosti, vede odborné semináře a kurzy, působí jako konzultant. Ani tím však není seznam jejích aktivit kompletní - její jméno najdete pod řadou odborných publikací, článků v odborném i populárním tisku apod. Proto se nabízí otázka: Netouží Tamara po dni, který má 48 hodin?

DAGMAR MASTILIAKOVÁ ODBORNÁ ASISTENTKA, ÚSTAV OŠETŘOVATELSTVÍ A ZDRAVOTNICKÉHO MANAGEMENTU, OSTRAVA-ZÁBŘEH

Severní Moravě je i přes četné studijní „výjezdy“ věrna doktorka Dagmar Mastiliaková. Původně zdravotní sestra věnuje celý svůj profesní život sebevzdělávání a pedagogické činnosti. Po maturitě na Střední zdravotnické škole v Českém Tešíně pracovala jako sestra v třísměnném provozu u lůžka. Na přelomu 80. let absolvovala pomaturitní specializační studium v Brně, posléze při zaměstnání vystudovala obor Péče o nemocné - pedagogika na Filozofické fakultě UK v Praze, které zakončila státní a rigorózní zkouškou. Nové společenské podmínky po roce 1989 umožnily Dagmar Mastiliakové získat v roce 1994 americkou nostrifikaci v oboru ošetřovatelství -tzv. CGFNS Certificate - která předurčila její další profesionální cestu vysokoškolské pedagožky. Neustálé zvyšování vlastní kvalifikace, nepřetržité pilování jazykových schopností, členství v pracovních skupinách, garance předmětů, získávání grantů společně s přípravou a realizací projektů, výzkumné aktivity, publikační a přednášková činnost doma i v zahraničí… to vše zahrnuje profesní život doktorky Dagmar Mastiliakové.

VĚRA WOLFFOVÁ VRCHNÍ SESTRA, ODDĚLENÍ PEDIATRICKÉ RESUSCITACE A INTENZIVNÍ PÉČE, FAKULTNÍ NEMOCNICE S POLIKLINIKOU OSTRAVA

„Ošetřujte nemocné duší! Pokud zůstaneme na hmotném povrchu a nepřejdeme do sféry nehmotných myšlenek a pocitů, nebudeme schopni pracovat pro sebe i pro druhé s radostí a láskou ve smysluplných činnostech…“ To jsou slova, která se stala pro Věru Wolffovou životním mottem.

Na začátku 80. let dokončila sestra Wolffová studium Střední zdravotnické školy v Krnově, obor dětská sestra, a nastoupila na dětské oddělení Nemocnice s poliklinikou v Bruntále. Je věrna dětským pacientům, vždy pilně pracuje na dalším vlastním vzdělávání -jmenujme například postgraduální studium anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče nebo bakalářské studium oboru ošetřovatelství Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci - vždy hledajíc nové cesty, možnosti a přístupy… Jedním z takových přístupů je například koncept Bazální stimulace, který se intenzivně snaží dál šířit po vlastech českých. Jako vrchní sestra dětských resuscitačních jednotek v ostravské fakultní nemocnici dokáže svou přirozenou autoritou řídit kolektiv více než 50 lidí, přednáší, organizuje kurzy a školení, publikuje a za všech okolností pečlivě sleduje komfort hospitalizovaných dětských pacientů. Slovy kolegyně a navrhovatelky doktorky Losové: „Při takto náročně práci však Věra Wolffová stále zůstává přátelským a milým člověkem.“

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?