DOC. PHDR. MIROSLAVA KYASOVÁ, PH. D. - LÉKAŘSKÁ FAKULTA MASARYKOVY UNIVERZITY V BRNĚ
Je neuvěřitelné, kolik toho docentka Kyasová dokázala již úspěšně zrealizovat. Vždy byla velmi aktivní v odborných společnostech. V současné době je členkou Společnosti pro výchovu pracovníků ve zdravotnictví ČLS JEP, v Sekci odborných učitelek České asociace sester, ve Slovenské společnosti sester a porodních asistentek a Slovenské lékařské společnosti. Byla také velmi činná v metodických orgánech MZ ČR. V letech 1991-1992 byla členkou předmětové komise pro obor ošetřovatelství, letech 1992 až 1994 členkou ústřední předmětové komise pro obor všeobecná sestra, v letech 1995-1996 byla vedoucí řešitelského týmu pro zpracování základních pedagogických dokumentů oboru diplomovaná všeobecná sestra, v letech 1996-2000 byla členkou Rady pro rozvoj ošetřovatelství při MZ ČR. Také její publikační činnost je rozsáhlá a obsahuje zejména monografie, skripta a učební texty, vědecké publikace v domácích i zahraničních časopisech. Celkem se jedná o 63 publikací a 8 abstrakt. Rovněž přednášková činnost doc. Kyasové není zanedbatelná. Přednáší doma i v zahraničí a je recenzentkou 13 rukopisů. Zúčastnila se čtyř studijních pobytů v zahraničí. Ve vědecko-výzkumné činnosti úspěšně obhájila čtyři granty z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a tři z Ministerstva zdravotnictví ČR. V Interní grantové agentuře MZ ČR působí jako externí spolupracovnice. V roce 1997 byla iniciátorkou otevření bakalářského studia ošetřovatelství na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně, kde působí jako přednostka katedry ošetřovatelství. Pro svou vysokou pracovní morálku, přátelské, optimistické, ohleduplné a empatické jednání s velkou dávkou entuziasmu je příkladem nejenpro spolupracovníky, ale i pro studenty.
MARIE KOUTOVÁ - ŽELEZNIČNÍ POLIKLINIKA NYMBURK
Marie Koutová patří k sestrám, které nejen vykonávají svou profesi, ale mnoho času věnují také péči o vzdělávání sester. Protože si dobře uvědomovala, jak je vzdělání důležité, zaměřila na něj velkou pozornost. Absolvovala dvě postgraduální specializační studia, řadu seminářů, kurzů a školení. Marie Koutová samozřejmě nemohla chybět ani u začátků České asociace sester. V Kolíně se tak její zásluhou rozvinula první regionální organizace a řadu let byla její předsedkyní.
V nemocnici se podílela na organizaci odborných seminářů. Svým příkladným přístupem k práci a spolupracovníkům se sestra Koutová propracovala k funkci hlavní sestry v Lázních Poděbrady. Zde ji nejenom sestry poznaly jako člověka, který neřídí kolektiv „jen od stolu“. Vždy si našla čas vyslechnout jejich požadavky, připomínky i stesky. Vzdělávání sester pracujících v lázních začalo téměř okamžitě s jejím nástupem do funkce. Marie Koutová převzala upadající sekci léčebných ústavů a lázní, byla zvolena její předsedkyní a začala pořádat semináře. Od té doby měly a mají semináře a konference dobrou pověst pro svou odbornou i organizační úroveň. I přesto, že již z lázní odešla, vzájemná spolupráce pokračuje.
V roce 2006 začala sestra Marie Koutová pracovat jako hlavní sestra na Železniční poliklinice v Nymburce. Celý život se sama vzdělává a stará se také o zvyšování odborné úrovně dalších kolegyň. Jejím cílem je, aby sestra byla nejen vzdělaná a profesionální, ale především lidská a s velkou dávkou empatie. Marie Koutová vždy prosazovala a prosazuje myšlenku, že ve zdravotnictví se jedná o týmovou práci - od uklízečky přes sestry až po pana primáře.
BC. SVĚTLUŠE CHABROVÁ - FAKULTNÍ NEMOCNICE PLZEŇ
Vrchní sestra Světluše Chabrová se věnuje svému pracovišti na anesteziologicko-resuscitační klinice, ale je také zástupkyní náměstkyně pro ošetřovatelskou péči ve Fakultní nemocnici v Plzni. Na klinice pracuje již osmadvacet let. Začínala jako sestra u lůžka, pak byla staniční a posledních devět let zastává pozici vrchní sestry. Po celou dobu se Světluše Chabrová podílí na vzdělávání sester - na Lékařské fakultě UK v Plzni jako školitelka praktické výuky, jako školitelka a přednášející v pomaturitním specializačním studiu ARIP, nyní je garantem praktické části PSS ARIP a nově garantem odborného modulu PSS ARIP, jako školitelka praxe oboru diplomovaný zdravotnický záchranář, externí vyučující VŠ o. p. s. v Plzni, je jednou ze zakladatelek pravidelných odborných sympozií na téma Periferní žilní kanylace ve FN v Plzni, a tam také pravidelně přednáší.
Poměrně rozsáhlá je zároveň její publikační činnost v odborných časopisech. Vrchní sestra Chabrová aktivně zavádí nové ošetřovatelské postupy do praxe a je i autorkou specializovaných Standardních postupů. Světlana Chabrová absolvovala řadu zahraničních stáží - dvakrát Velká Británie, jednou Dánsko -a získané zkušenosti využívá při práci na mateřském pracovišti. Pravidelně přednáší na akreditovaných seminářích s hygienickoepidemiologickou tematikou, které pořádá FN Plzeň a působí jako lektorka vzdělávacího občanského sdružení EDUCARE v Plzni. Je členkou České asociace sester a mezinárodní sesterské organizace Sigma Theta Tau International se sídlem v USA.