Kauza IZIP: Rathův dvojí metr

28. 11. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Ministr Rath tvrdí, že dva politici ODS - Miroslav Ouzký a Milan Cabrnoch získali "krajně podezřele" zakázku od VZP. Tuto zakázku jistě kritizovat lze, pochybné výběrové řízení a podezření ze střetu zájmů však má na triku také Rathem jmenovaný náměstek Michal Pohanka...


Ministr zdravotnictví David Rath vytáhl těžký kalibr. „Chováte se amorálně a tunelujete veřejné peníze ku prospěchu soukromé firmy,“ obvinil Rath europoslance ODS Miroslava Ouzkého a Milana Cabrnocha.

Obvinění bylo rovněž nejčastěji opakovanou výtkou v ministrově válce se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, která vyvrcholila minulý pátek rozhodnutím Jiřiny Musílkové opustit k Novému roku funkci ředitelky. O co šlo? VZP zaplatila něco přes tři sta milionů korun firmě IZIP založené právě zmíněnými poslanci.

Rath nařídil nucenému správci Všeobecné zdravotní pojišťovny, aby s placením skončil. Oba dotčení zástupci ODS Cabrnoch a Ouzký chtějí Ratha žalovat; budou žádat omluvu a odškodné.

Právě tito politicilékaři založili IZIP před čtyřmi lety společně s dalším doktorem Pavlem Hronkem. Šlo jim o projekt elektronických zdravotních knížek.

“ Vymyslel to Pavel Hronek, kvůli svým zkušenostem z imunologického centra. Nebavilo ho z pacientů páčit, jaká mají za sebou vyšetření, jaké berou léky a kde všude je léčili. Než sestra data sehnala, uběhlo několik dnů a on už měl před sebou jiného pacienta,“ vzpomíná ředitel IZIP Tomáš Mládek.

„Obrátil se na přátele, Ouzkého a Cabrnocha, a ti k tomu přidali: Informace patří pacientům. Bez jejich souhlasu doktor k datům nesmí.“ Trojice zkoušela s projektem prorazit na ministerstvu zdravotnictví za Ivana Davida, ale úředníci o něj nestáli.

O několik měsíců později jim kývla největší zdravotní pojišťovna: zakladatel firmy, tehdy poslanec české sněmovny Cabrnoch, přitom seděl v její správní radě.

Teprve když se věc blížila zdárnému konci, pro jistotu firmu IZIP opustil. Za čtyři roky investovala pojišťovna do IZIP více než tři sta milionů korun. Elektronickou zdravotní knížku si pořídilo na osm set tisíc lidí a do projektu se zapojila pětina lékařů. Sama myšlenka má mezi odborníky podporu.

“ Internetové knížky ano,“ říká třeba bývalý ministr Jozef Kubinyi (ČSSD). “ Ale zda jsou peníze na ně vynaložené adekvátní, je druhá věc - to musí posoudit nezávislý ekonom.“ V jednom se však s Rathem shodne: “ Aby politik čerpal peníze z veřejných zdrojů, to tedy etické není.“

Technologie 21. století

Zvláštní však je, že spojení politiků ODS s projektem IZIP Rathovi nevyhovuje až teď; není totiž žádnou novinkou. Dříve, ještě v roli šéfa lékařské komory, mu tato skutečnost vůbec nevadila. Před třemi lety naopak označil IZIP za “ technologii 21. století“ a lékařům služby firmy doporučoval.

Jeho současný (i tehdejší) mluvčí Michal Sojka dokonce seděl v radě projektu (ta se vyjadřovala k zásadním otázkám projektu a dohlížela na využití získaných informací).

Srovnání s jinými případy navíc ukazují, že Rath měří dvojím metrem. “ Soutěž sice proběhla, ale krajně podezřele. Pojišťovna oslovila jediného zájemce - IZIP,“ kritizoval Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. Podobné podezření by ale mohl vznést na adresu svého náměstka Michala Pohanky. Ten totiž ve stejné době, kdy začínal IZIP, asistoval na ministerstvu podivnému výběrovému řízení.

Soutěž s jasným vítězem

Šlo o milionovou zakázku: podklady, jak by měl produkt vypadat, zpracovala na přání ministerstva zdravotnictví jedna firma - ta samá pak také o zakázku od ministerstva usilovala.

Zaměstnanec této firmy měl přitom dobré kontakty na vysokého politika ČSSD. A o celou operaci se staral právě tehdejší a nyní znovu dosazený náměstek Pohanka. V čem konkrétně byl problém?

V roce 2001 se hrálo o to, kdo vybaví třináct registrů (seznamů obsahujících například data o dárcích kostní dřeně, onkologických či kardiochirurgických pacientech) moderní technologií a propojí je.

Ministerstvo tehdy dostalo na projekt více než sto milionů korun na rok: rozruch však vyvolala hned první modernizace transfuzního registru (s daty o dárcích se vzácnou kombinací krevních znaků či o těch, kteří by z důvodů infekční choroby krev dávat neměli).

Brněnská firma Amis, vlastněná pražskou ICZ, připravila na přání ministerstva studii definující podobu nového registru. Ministerstvo zdravotnictví podle její studie zadalo soutěž - a vzápětí firmu Amis oslovilo, ať se soutěže zúčastní.

Aby nebylo nic ponecháno náhodě, vyzvali úředníci jen takové konkurenty, kteří byli už předem bez šance (například neměli s podobnou zakázkou vůbec žádné zkušenosti). Firma ICZ měla tehdy dobré kontakty. Její zaměstnanec Pavel Dvořák dělal poradce pro informační politiku ministru Karlu Březinovi.

Po zveřejnění této informace ministerstvo zdravotnictví soutěž vedenou náměstkem Pohankou zrušilo, firma nicméně expandovala; modernizovala a spravuje většinu ostatních registrů a několika fakultním, ministerstvem přímo řízeným nemocnicím vede informační systémy.

Škraloup z Homolky

Nejde o jediný problém náměstka Pohanky: před několika lety čelil podezření ze střetu zájmů. V roce 2002 zveřejnily Lidové noviny zprávu, podle níž jednal Pohanka za ministerstvo o privatizaci Nemocnice Na Homolce (s americkou UPMC Health System) - a současně byl v interních dokumentech veden jako zaměstnanec Homolky. Ředitel nemocnice Oldřich Šubrt, stejně jako náměstek Pohanka, tento fakt popřel. “ Tuto možnost jsme s panem ředitelem probírali, ale byl to zatím jen návrh,“ řekl tehdy Pohanka. Výpis z evidence zaměstnanců je však oba usvědčil z toho, že nemluvili pravdu. Pohanka krátce poté odešel z ministerstva do funkce ředitele Fakultní nemocnice Na Bulovce. Teď si ho ministr Rath přivedl zpátky a posadil ho do jeho původního křesla.

Odhaluje dávno odhalené

Co všechno vyčítal Rath Všeobecné zdravotní pojišťovně?

Jednak se podle něho v pojišťovně ztrácely peníze; někdo ji, jak naznačuje, tuneloval. Kromě firmy IZIP jde konkrétně například o časopis Pohoda pojištěnce.

Dávat 111 milionů korun ročně za tento magazín, který dostávají do schránek všichni klienti Všeobecné zdravotní pojišťovny, je opravdu mnoho. Není to však nikterak nová věc; média časopis propírala už před lety, brzy poté, co se ve schránkách objevil.

Také ozdravné pobyty dětí u moře - akce Mořský koník, která loni vyšla na 164 milionů korun - vypadají zbytečně draze. Pojišťovna však za to, že platí rekreace či lázně, sklízí kritiku už hezkých pár let. Rath také vyčetl ředitelce VZP Musílkové analytika Pavla Hroboně. Zlobil ho hlavně fakt, že vedle práce pro VZP se podílel na vzniku reformní koncepce občanských demokratů.

Další důležitou Rathovou výtkou vůči VZP bylo tvrzení, že neumí hospodařit a rok co rok se topí v dluzích. Za totéž kritizoval pojišťovnu také bývalý ministr Jozef Kubinyi; i on chtěl Musílkovou odvolat. Tehdy se ještě ubránila:

Za ztrátu mohou vyhlášky a nařízení ministerstva. Rath však nese nyní na rozdíl od Kubinyiho za tento stav spoluzodpovědnost. Za většinou vyhlášek ženoucích pojišťovnu do dluhů totiž stál David Rathlobbista - šéf lékařské komory. Byl u toho, když ministr Bohumil Fišer nařídil zvýšit platy lékařů:

bez ohledu na stížnosti ředitelů nemocnic a VZP, že výsledkem bude růst dluhu. Stejnou roli hrál, když se nemocnice s pojišťovnou v poslední době nikdy nedohodly na objemu peněz na další půlrok - takzvané úhradové vyhlášce. Ministerstvo pak vždy nařídilo pojišťovně vydat jim více, než si mohla dovolit.

Jandák versus Rath

Ministr kultury Vítězslav Jandák je podle listopadového průzkumu agentury STEM nejpopulárnější politik. Velmi a spíše příznivě ho hodnotilo 64 procent dotázaných; premiéra Jiřího Paroubka překonal o 11 procent. Naopak David Rath patří k těm málo populárním. Nepříznivě ho hodnotí 60 procent tázaných, zhruba stejně jsou na tom Ivan Langer, Zdeněk Škromach a Mirek Topolánek. Přesto Paroubek usiluje o to, aby se Rath stal volebním lídrem ČSSD v Praze.

Hana Čápová, Týden

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?