Každý druhý Čech dýchá špatný vzduch

12. 9. 2011 7:25
přidejte názor
Autor: Redakce
V oblastech, kde množství škodlivých látek ve vzduchu přesáhlo bezpečné limity, žilo v loňském roce 48 procent populace, tedy zhruba pět milionů obyvatel České republiky. To je dva a půlkrát více, než tomu bylo v roce 2009, kdy v oblastech se zhoršeným ovzduším žilo 18 procent Čechů. Vyplývá to z posledních údajů Českého hydrometeorologického ústavu, píšou dnešní Hospodářské noviny (HN). Kvalita ovzduší prudce klesla kvůli dlouhé zimě a topení hnědým uhlím.


Množství prachu a mnoha dalších nebezpečných látek překročilo limity ve vzduchu v Praze, středních Čechách, na Ústecku a ve všech moravských krajích, nejvíce v Moravskoslezském.

„Ten výkyv je velmi výrazný. Za to, že loni žilo v závadném vzduchu víc něž dvakrát tolik lidí, může hlavně počasí a fakt, že se lidé vracejí k topení hnědým uhlím,“ říká Jiří Hradec, ředitel České informační agentury životního prostředí, která data o znečištění ovzduší vyhodnocuje.

Loňský zvýšený zájem o hnědé uhlí potvrzují i firmy. „Tuhá zima se skutečně projevila. Nám se zvýšily prodeje o deset až 15 procent. Lidé začali kupovat levnější sorty uhlí, které si drží minimální kvalitu,“ uvedl pro HN manažer firmy Ridera Bohemia Václav Daněk. Podle listu se Češi v loňské tuhé zimě uchýlili k topení uhlím jednoduše proto, že patří k nejlevnějším palivům.

Podle Hradce ale právě hnědé uhlí může za to, že se tolik lidí najednou ocitlo v nadlimitní koncentraci škodlivin. Spalováním uhlí v domácnostech se do ovzduší dostává řada životu nebezpečných látek, například těžké kovy, polyaromatické uhlovodíky, prach a síra.

Jak uvádějí výzkumy, některé látky uvolňující se při pálení uhlí způsobují nízkou porodní hmotnost dětí, u dospělých pak zvyšují riziko aterosklerózy, hypertenze a cukrovky a u mužů mohou způsobit neplodnost.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?