Na EK nyní bude, jaké sankce vůči nám uplatní. Když Česko projeví vůli spolupracovat, může se to obejít i bez pokuty. Podstatnější je, že jsme první z nových členských zemí, kterou soudní dvůr odsoudil.
Navíc se to opět týká tuzemského zdravotnictví, které EK kritizuje a „řeší“ i v souvislosti s nedostatečnou aplikací takzvané transparenční směrnice při rozhodování o úhradách léčiv.
Příčiny prohřešků jsou shodné: politická polarizace zdravotnické problematiky v Česku. Potřeba uplatňovat transparenční směrnici i postulát o volném pohybu lékařů a zubařů pochopitelně nejsou pro experty neznámé.
V novele zákona o lékařských komorách obsažená klauzule o bezplatné registraci hostujících zahraničních lékařů do stavovských komor byla ale loni „přifařena“ k novele zákona o péči o zdraví lidu, a Václav Klaus vše těsně před volbami „en bloc“ shodil.
Tomáš Julínek hájí prezidentovu neústupnost právě tím, že k novele zákona o péči o zdraví lidu bylo připojeno množství přímo nesouvisejících přílepků. To ale není celá pravda.
Tehdejší ministr David Rath jednak jednal v časové tísni, jednak prezidentovi vadilo hlavně to, že sněmovní verze zákona o komorách upřednostňovala při jednáních s pojišťovnami Českou lékařskou komoru před profesními lékařskými sdruženími.
To je legitimní osobní názor, ale je otázka, zda opravňuje k vetování celého legislativního projektu. Mimoto chtěloli Česko projevit vůli poslechnout EK, mohlo tak učinit už dřív.
Nový návrh na změnu legislativy prý leží na ministerstvu zdravotnictví, ale zatím nebyl předložen do připomínkového řízení.
Jisef Michl, EURO