Když máme zisk, okamžitě investujeme

19. 1. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
"Nemocnici jsme přebírali s dluhem, s vybavením na nízké úrovni. Nyní si většinu vyšetření děláme sami a nemusíme čekat na výsledky z jiných zařízení, tím se zkracuje ošetřovací doba. Každý rok investujeme do vybavení téměř 10 miliónů, jsme na tom teď tak dobře jako nemocnice krajského významu," říká v rozhovoru ředitel privátní městské nemocnice v Plzni Miroslav Mach...


Ředitel privátní městské nemocnice v Plzni Miroslav Mach řekl:

* Podle zveřejněných statistik se za deset let fungování Městské nemocnice Privamed na Lochotíně zdvojnásobil počet hospitalizovaných pacientů na loňských 6375. Čím si ten nárůst vysvětlujete?

My jsme nemocnici přebírali sdluhem, svybavením na nízké úrovni. V roce 2001 jsme kompletně vybavili radiologické oddělení včetně tomografu, zmodernizovali jsme laboratoře i další oddělení. Většinu vyšetření si děláme sami a nemusíme čekat na výsledky z jiných zařízení, tím se zkracuje ošetřovací doba. Každý rok investujeme do vybavení téměř 10 miliónů, jsme na tom teď tak dobře jako nemocnice krajského významu. Díky tomu máme i odpovídající spádovost, jezdí k nám pacienti z Tachova, Domažlic, Horšovského Týna-

* Každý rok takové investice? Zisky soukromých špitálů jsou trnem v oku vedení ministerstva zdravotnictví, jak vysoký vytváříte zisk?

Velmi malý. Většinou hospodaříme svyrovnaným rozpočtem. Když máme zisk, snažíme se ho okamžitě investovat. Vyplácí se to.

* Máte jako soukromé zařízení možnost získat finanční podporu ze státních peněz nebo fondů EU?

Jsme financování ze zdravotního pojištění, většina našich příjmů jde z veřejných peněz. Ale na investice jsme od státu za deset let dostali jen 900 tisíc korun na jeden přístroj. A Evropská unie? V přístupových dohodách nebylo zdravotnictví označeno za prioritní, takže pokud se to nezmění, šance na dotaci je téměř nulová. Na investice si musíme vydělat.

* Podle kritiků privátní formy nemocnic může cesta za ziskem vést k rušení málo ohodnocených oborů na úkor lukrativnějších-

My máme internu, neurologii, radiologii, rehabilitaci, hematologii a léčebnu dlouhodobě nemocných. Při privatizaci jsme se zavázali, že jednotlivá oddělení udržíme, od listopadu už tu povinnost nemáme, ale ani tak nic nehodláme rušit. Cenu péče a oborů, které mohou být takzvaně lukrativní, navíc určuje jen samo ministerstvo.

* Nechcete rušit, plánujete naopak rozšíření?

Měli bychom zájem o provoz chirurgie, v Plzni se stále dlouho čeká na různé operace a kapacita není dostatečná. Ale záleží na nových smlouvách s pojišťovnami a dalším jednání o budoucnosti nemocniční sítě.

Václav Kozák, Právo

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?