„V kyjovské nemocnici nejde už pět týdnů klimatizace. Pacienti se koupají v potu. Operuje se bez klimatizace,“ zavolal do redakce Hodonínského deníku muž z Těmic, jehož blízký příbuzný leží v nemocnici.
Na jeho slova reagoval ředitel kyjovské nemocnice Igor Kalix tím, že klimatizace na operačních sálech fungovala. „V klimatizaci chyběla jen chladící jednotka. To znamená, že do místnosti nebyl vháněn ochlazený vzduch,“ konstatoval Kalix.
Jak podotkl, nic strašného se nestalo. „Tato věc se stala na začátku prázdnin. Navíc v čase, kdy se slavily dva státní svátky,“ sdělil Kalix a dodal, že pacienti ani doktoři nedělají v tomto čase moc plánovaných věcí.
„Urgentní případy musíte vyřídit i kdyby bylo na sále pětatřicet stupňů,“ konstatoval Kalix.
Technicky náročné
Podle Kalixe by navíc instalace klimatizace na oddělení byla nejen finančně, ale i technicky velmi náročná. „Ani v plánované rekonstrukcí interny nepočítáme se zavedením klimatizace na oddělení. Ta je navíc energeticky náročná jako topení v zimě,“ odůvodnil Kalix.
S jeho názorem souhlasí i ředitel hodonínské nemocnice Antonín Tesařík. „Zavedení klimatizace na odděleních je opravdu po technické i ekonomické stránce problém,“ potvrdil Tesařík.
Ten uvedl, že pacientům se snaží v parných dnech nemocnice zabezpečit pitný režim a v mezích možností i dostatečné větrání. „Sazíme na to, že po vybudování vnějšího pláště na lůžkové části nemocnice budeme lépe odolávat i vlivům tepla,“ podotkl Tesařík.
Jak dodal, na operačním sále samozřejmě hodonínská nemocnice klimatizaci má. Podle vyjádření Tesaříka si také zatím na horko v nemocnici nikdo nestěžoval.
Stísněnou situaci má ale oddělení ošetřovatelské péče ve Veselí nad Moravou, kde leží pacienti upoutaní na lůžko a jsou odkázáni na pomoc zdravotních sester. „Moc by nám pomohla klimatizace. Tento problém se už několikrát řešil. Bohužel, neúspěšně,“ konstatovala ošetřující lékařka Hana Mácová. Jak podotkla, ve zdravotnictví se počítá každá koruna.
„Jsme rádi, že máme peníze na léky pro pacienty,“ svěřila se Mácová.
Ta také uvedla, že vedra jsou náročná i pro personál. Ten se podle Mácové celý den nezastaví. „Zdravotní sestry musí několikrát denně převlékat povlečení a také musí hlídat pitný režim pacientů, kteří jsou na jejich pomoc odkázáni,“ nastínila nelehkou situaci lékařka.
Podle ní by oddělení pomohly i mobilní klimatizační jednotky, které nejsou tak finančně náročné.