Klinické centrum v Brně musí doplnit radu, členové z USA odešli

29. 5. 2013 8:20
přidejte názor
Autor: Redakce
Z dozorčí rady Mezinárodního centra klinického výzkumu v Brně (ICRC) odstoupila polovina členů včetně tří odborníků z americké Mayo Clinic. Bývalý šéf ICRC Tomáš Kára se bojí, že odstoupení členů rady povede k oslabení spolupráce s Mayo Clinic a že čeští lékaři už nebudou mít takový přístup k poznatkům jako dosud.


Ředitel nemocnice u sv. Anny, pod kterou ICRC spadá, Roman Kraus, však ČTK řekl, že spolupráce s Mayo Clinic bude alespoň v rozjetých projektech pokračovat dál.

Dozorčí rada má osm členů. Odstoupili tři lidé z Mayo Clinic a bývalý generální ředitel Agentury CzechInvest Radomil Novák. Kraus nyní musí společně s novým šéfem ICRC Gorazdem Stokinem do 60 dnů jmenovat nové členy. Tři z nich musejí být zahraniční odborníci. „Byl bych rád, kdyby mezi novými členy dozorčí rady byl znovu někdo z Mayo clinic. S klinikou dále spolupracujeme, vědecké týmy pokračují na rozjetých projektech,“ uvedl Kraus.

Většina projektů, na kterých obě instituce spolupracují, končí v roce 2015. „Bohužel, musím potvrdit, že všichni špičkoví odborníci z Mayo Clinic odstoupili ze všech vedoucích pozic v ICRC,“ potvrdil dnes ČTK Kára. „Výrazné oslabení institucionální spolupráce bude velmi pravděpodobně limitovat přístup našich odborníků ke špičkovým technologiím i unikátním vědeckým i vzdělávacím programům, které Mayo klinika má,“ dodal lékař.

Mayo Clinic je špičkovým pracovištěm na světové úrovni, má kolem 50.000 zaměstnanců. V americkém Rochesteru, kde klinika sídlí, byla vyvinuta řada léků a postupů, které lékaři nyní používají v denní praxi. Například za objev kortizolu získala Mayo Clinic Nobelovu cenu. Podle Káry usiluje o spolupráci s Mayo mnoho institucí z různých zemí. „Budeme se snažit v té míře, jaká nám bude dána, rozvíjet spolupráci i do budoucna, ale je nad tím velká otázka,“ poznamenal Kára.

Podle vedoucího koronární jednotky ICRC Oty Hlinomaze měli pacienti z Brna díky ICRC a spolupráci s Mayo možnost léčby na nejvyšší úrovni. ICRC začalo fungovat v lednu a lékaři tu ambulantně ošetřili 19.621 pacientů, 1862 jich hospitalizovali.

Problém vznikl, když mezinárodní komise doporučila na šéfa slovinského neurologa Stokina, a ne kardiologa Káru. Lékaři z Mayo Clinic poslali proti rozhodnutí komise otevřený dopis Krausovi a žádali ho, aby rozhodnutí nerespektoval a ponechal ve vedoucí pozici Káru. Kraus však jmenoval Stokina, který agendu převzal minulý týden. V minulých dvou měsících odstoupil vědecký ředitel Virend Kristen Somers z Mayo Clinic a čtyři členové dozorčí rady.

ICRC je projekt za pět miliard korun. Jeho cílem je výzkum a léčba nemocí, na které lidé umírají nejčastěji.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?